- Воєнна ситуація на Донеччині
Не маючи змоги перемогти Україну, РФ зосередилася на досягненні символічної мети – повній окупації Донецької області, оголошеної “російською” минулого року. Найбільш інтенсивні бої на Донеччині відбуваються під Бахмутом і Соледаром, але ці міста – лише один з кількох рубежів ешелонованої української оборони області. Для росіян їх повільне просування зі значними втратами стратегічно нічого не вирішує. Головне завдання українських воїнів – не дати росіянам глибоко вклинитись у свої позиції, виснажити ворога і максимально знизити його наступальний потенціал. Сили оборони перейдуть у рішучий контрнаступ в області, щойно це буде можливим. І тоді теперішні “здобутки” окупантів втратять будь-який сенс. Так вже було на Харківщині. Визволення Донеччини вже почалося - минулого року українські воїни вибили ворога з півночі області, повернувши контроль над Лиманом і Святогірськом.
- Оборона Соледара
Не зумівши захопити Бахмут, рашисти сконцентрували свої зусилля на Соледарі, безперестанно штурмуючи місто. Ситуація під Соледаром контрольована, ворожі відбиваються, росіяни зазнають значних втрат. За час оборони Соледар був майже повністю знищений, тут практично не залишилося цілих стін. Тотальні руйнування – характерний почерк російської агресії. Періодично великі частини міста опиняються в сірій зоні, але під українським вогневим контролем. Тактичні відступи зміняються контрнаступами. Це не дає ворогу підстав заявляти про захоплення Соледара. Завдяки мужності та стійкості українських воїнів головна мета агресора – повна окупація Донеччини – залишається недосяжною.
- Продовження терористичних обстрілів мирного населення
Значні руйнування та жертви від російських обстрілів протягом останнього часу були у Шевченковому на Харківщині, в Краматорську, Очакові та Херсоні. Росія продовжує свідомо цілити по цивільних, а не по військових об’єктах, не маючи змоги протиставити щось Силам оборони України на полі бою. Ці удари є воєнними злочинами і є частиною російської кампанії геноциду. Не може бути жодного “нейтралітету” перед лицем такого терору. Російський терор провалиться. Росія своїми ударами не досягне ніяких військових цілей, лише зробить українців більш рішучими та зосередженими на наближенні перемоги. Тільки розгром і вигнання російських військ принесуть мир і спокій на українську землю. Україна потребує більшої, негайної військової допомоги в великих об'ємах. Україна може і переможе Росію на полі бою за постійної підтримки партнерів. Озброєння та підтримка України – це не благодійність, а найкраща довгострокова інвестиція в національну та регіональну безпеку Європи і світу.
- Постачання західної бронетехніки Україні
Партнерами заявлено про постачання Україні БМП Marder (Німеччина), БМП Bradley (США) та бронемашин AMX-10 RC (Франція). Бойові машини піхоти вкрай необхідні силам оборони України. Про це раніше в інтерв’ю для видання The Economist розповідав головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Тому рішення про постачання західних БМП - це адекватна реакція партнерів на запити України. Постачання іноземної бронетехніки - це вихід на новий, ще вищий рівень військової співпраці з партнерами, визначний здобуток української дипломатії. БМП - це проміжна ланка між БТР та основними бойовими танками, а отже і рух до цієї кінцевої мети. Всупереч російській пропаганді про нібито “застарілість” західних БМП, вони мають чудові бойові характеристики - і це сучасніше, ніж у російських зразків озброєння. В той час, як українські воїни пересаджуються на західну бронетехніку, Росія змушена знімати з консервації радянський брухт 1960-х років.
- Постачання Україні танків західними партнерами
Польща повідомила про намір передати Україні роту німецьких танків Leopard 2, Велика Британія підтвердила підготовку до передачі своїх танків Challenger 2, а Чехія передає модернізовані Т-72. Танки, а також БМП та бронетранспортери, передача яких анонсувалася раніше, є передусім наступальною зброєю. Актуалізація питання західної допомоги бронетехнікою – передвісник українського контрнаступу. Передача Україні сучасних західних танків – це принципово новий щабель співпраці Києва зі своїми міжнародними партнерами, визначний здобуток української дипломатії. Західні танки сучасніші та мають кращі ТТХ, ніж продукція пострадянського російського воєнпрому, а це значить перевагу України на полі бою. Успадкований Росією радянський ВПК вступив у фінальний етап своєї історії: санкції зупинили його розвиток; країни по всьому світу переходять на західні зразки; арсенали і парки озброєння та військової техніки пострадянського походження фізично утилізуються у російсько-українській війні
- Головні новини тижня
НА КИЇВЩИНІ ВІДБУДУЮТЬ 18 БАГАТОПОВЕРХІВОК У МЕЖАХ НАПРЯМУ «ВІДБУДОВА УКРАЇНИ» ПЛАТФОРМИ UNITED24
12 січня в Ірпені презентували напрямок «Відбудова України» платформи UNITED24.
Для презентації програми місто відвідали Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Віце-прем’єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков, Віце-прем’єр-міністр — Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров та голова Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба. Під час поїздки присутні оглянули один із будинків в Ірпені на вулиці Київській, що буде відновлений в рамках проєкту.
«Це житло на 131 квартиру. Серед мешканців — найбільше молодих сімей із дітьми, які зовсім скоро зможуть повернутися додому. І це лише один будинок з 18. Я вдячний донорам з усього світу, які допомагають відбудувати Україну. Вдячний Президенту України за ініціативу UNITED24. Обʼєднуючись, все відновимо та відбудуємо», — зазначив голова Київської ОВА Олексій Кулеба.
Усього будуть відремонтовані 18 багатоповерхівок у найбільш постраждалих громадах регіону. Це 7 домівок в Ірпені, 4 — в Бородянці, 4 — в Дмитрівській громаді та 3 в Гостомелі. Об’єкти для відбудови були обрані спеціальною міжвідомчою комісією. Звернення на відновлення будинків подала на розгляд Київська обласна військова адміністрація.
Також в рамках проєкту буде відремонтовано міський стадіон «Чемпіон». Легендарний український футболіст та амбасадор UNITED24 Андрій Шевченко взяв на себе відновлення «Чемпіона», зруйнованого внаслідок російського обстрілу.
ОЛЕКСІЙ КУЛЕБА: ПОСТАТЬ МАРІЇ ПРИМАЧЕНКО ДЛЯ КИЇВЩИНИ СТАЛА СИМВОЛОМ БОРОТЬБИ ЗА ІДЕНТИЧНІСТЬ
Київська обласна військова адміністрація спільно з партнерами створила каталог «Врятоване мистецтво». У ньому зібрано роботи та описи врятованих під час бойових дій картин Марії Примаченко з музею в Іванкові. Також в каталозі зібрані унікальні фото Марії із сімейного архіву та проєкт реконструкції музею.
«Сьогодні виповнюється 114 років від дня народження народної художниці Марії Примаченко. В умовах повномасштабної війни постать мисткині для мешканців Київщини стала символом боротьби не тільки за свої землі, а й за українські традиції, мистецтво та ідентичність. За право бути українцем. Неймовірна героїчна історія порятунку 14 картин Примаченко з Краєзнавчого музею в Іванкові, в який влучив російський снаряд, облетіла весь світ», — зазначив голова Київської ОВА Олексій Кулеба.
НА КИЇВЩИНІ З ВІЗИТОМ ПОБУВАЛА ПОМІЧНИЦЯ ГЕНСЕКА ООН, ДИРЕКТОРКА РЕГІОНАЛЬНОГО БЮРО ПРООН У КРАЇНАХ ЄВРОПИ ТА СНД ІВАНА ЖИВКОВІЧ
Сьогодні, 12 січня, Макарів відвідала делегація Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН) на чолі з пані Іваною Живковіч, помічницею Генерального Секретаря ООН, директоркою Регіонального бюро ПРООН у країнах Європи та СНД. На зустрічі були також присутні в.о. Постійного Представника ПРООН в Україні Яко Сільє, заступник Постійного представника ПРООН в Україні Христофорос Політіс, заступник голови КОВА Микола Бойко та Макарівський селищний голова Вадим Токар.
У межах свого візиту пані Живковіч завітала до двох зруйнованих російськими загарбниками дитячих садків. Саме тут зараз відбуваються роботи з розчищення завалів та демонтажу.
Учасникам делегації представили результати робіт на території дитсадків «Барвінок» та «Теремок». Ці заклади дошкільної освіти до повномасштабного вторгнення відвідували 300 дітей дошкільного віку. Роботи з прибирання завалів, спричинених війною, є частиною проєкту «Екстрене знешкодження вибухонебезпечних предметів та розчищення завалів», що реалізується Програмою розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки уряду Японії.
«Демонтаж та розчищення зруйнованого — один із надважливих етапів нового будівництва. Щиро вдячний ПРООН, зокрема пані Івані, за всебічну підтримку й допомогу Київщині та реалізацію проєктів щодо відбудови. Адже тільки спільними зусиллями зможемо відбудувати область та повернути людей до своїх домівок», — зазначив під час зустрічі Микола Бойко.
ОЛЕКСІЙ КУЛЕБА: ЗА КОЖНИМ РІШЕННЯМ ВЛАДИ СТОЇТЬ ДОЛЯ ТА ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ
Голова Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба 11 січня здійснив робочу поїздку до Білоцерківського району.
Під час візиту на Білоцерківщину очільник Київської ОВА перевірив роботу Пунктів Незламності в громадах району та провів робочу нараду з керівництвом Білоцерківської районної військової адміністрації, районної ради та головами громад.
На нараді присутні розглянули такі питання: стан оборони району та територіальних громад, готовність до використання захисних споруд цивільного захисту, робота Пунктів Незламності в кожній із громад району та діяльність бізнесу в умовах енергетичної кризи.
«Київська область постійно залишається під загрозою ракетних обстрілів та атак шахедами. Тому ми з вами повинні бути готовими до будь-яких можливих сценаріїв. Ми несемо відповідальність за наших людей і маємо розуміти, що в жодному вирішенні питання не може бути формального підходу до ситуації. За кожною вашою дією стоїть доля та життя людей», — підкреслив голова Київської ОВА Олексій Кулеба.
Особливу увагу під час наради приділили роботі Пунктів Незламності. Наразі в Білоцерківському районі розгорнуто 60 таких Пунктів. Вони розташовані в будинках культури, будівлях органів місцевої влади, закладах освіти.
Пункти Незламності забезпечені необхідними засобами для належного функціонування. Це генератори, альтернативне опалення, освітлення, зв’язок, продуктові набори, медичні та гігієнічні засоби, ковдри та інше.
«Пункти Незламності вже зараз мають стати для громадян місцем, де комфортно і тепло. Де можна зігрітися, зарядити телефони, випити кави або чаю, скористатися Інтернетом, зателефонувати рідним та близьким. І вони справді мають працювати та розширювати свою мережу. Тобто кожний Пункт Незламності повинен стати осередком допомоги для людей», — підкреслив Олексій Кулеба.
Окрему увагу приділили ситуації з електропостачанням. Як було підкреслено на нараді, ситуація з електроенергією на Київщині залишається складною. Наразі в області діють стабілізаційні відключення. Щоб забезпечити баланс в енергосистемі, НЕК Укренерго вводить ліміти споживання на Київщині. Забезпечення лікарень та іншої критичної інфраструктури теплом, водою та електроенергією має бути пріоритетним для громад.
За підсумками наради кожна з громад району отримала відповідні доручення до реалізації.
ОЛЕКСІЙ КУЛЕБА ПЕРЕВІРИВ, ЯК ЗАКЛАДИ ОСВІТИ КИЇВЩИНИ АДАПТУВАЛИСЯ ДО УМОВ ВОЄННОГО СТАНУ
Голова Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба під час робочої поїздки у Фастівський район перевірив, як заклади освіти адаптувалися до умов воєнного стану.
Він зазначив, що 76% закладів освіти району мають укриття. Це 27 садків і 53 школи. Ще 12 — використовують сховища інших установ, що розташовані поряд.
Також у 5 садках та 5 школах ремонтні роботи в укриттях наразі на завершальному етапі.
Більшість укриттів укомплектовані меблями — стільцями, партами, диванами. Вони мають вбиральні, запаси їжі. Також там є тепло та інтернет.
«Під час війни учні та дошкільнята можуть навчатися офлайн тільки там, де є укриття або сховища поруч. Важливо, щоб це були сучасні і комфортні приміщення, де діти перебуватимуть в разі небезпеки», — сказав Олексій Кулеба.
Очільник адміністрації окремо звернув увагу на дитячі садки району: «Поставив чітке завдання представникам місцевої влади — якнайшвидше відкрити ті садочки, що закриті через відсутність укриттів. Сховища повинні бути облаштовані в найкоротші терміни. Малеча має розвиватися, спілкуватися та соціалізуватися в колі друзів, колективі».
Також він подякував головам громад й освітянам, які облаштували простір таким чином, що укриттями можуть користуватися як діти, так і місцеві жителі.
У МИРОНІВСЬКІЙ ГРОМАДІ РОЗПОЧАЛИ РЕАЛІЗАЦІЮ ПРОЄКТУ З ПІДТРИМКИ СІМЕЙ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ СОЦІАЛЬНОЇ УВАГИ ТА ПІДТРИМКИ
У Миронівській громаді Обухівського району БО «Благодійний фонд молодіжної участі» у партнерстві з Міжнародним благодійним фондом «Друзі Дітей Україна» розпочали впровадження проєкту «Діти за мир – багатосекторальна допомога в Україні». Про це повідомили в Службі у справах дітей та сім’ї Київської ОВА.
Мета проєкту – покращити психологічне, соціальне та фізичне благополуччя сімей із дітьми, зокрема з числа внутрішньо переміщених осіб. Йдеться про вимушених переселенців, багатодітні сім’ї або ж родини, в яких виховуються діти з інвалідністю чи діти віком до трьох років, сім’ї опікунів/піклувальників, прийомні сім’ї, які проживають у Миронівській громаді.
У межах реалізації програми 100 родин, які потребують соціальної уваги та підтримки, вже отримали продуктові та санітарно-гігієнічні набори, теплі речі, шкільне приладдя для дітей, подушки, ковдри та інше.
Крім того, для таких сімей працює служба телефонної підтримки та надання психологічної допомоги. Жителі Миронівської громади можуть звертатися за номерами: +38 063 151 70 80, +38 067 105 89 63, +38 066 790 31 12. Консультації надаються з понеділка по п’ятницю, 09:00 – 18:00.
Також на базі місця компактного проживання переміщених осіб планується облаштувати дружній ігровий простір для дітей, які там проживають, а також для дітей-жителів села Карапиші. Там для маленьких українців проводитимуться розважальні та пізнавальні заходи. Крім того, для сіл Миронівської громади буде організовано роботу пересувної ігрової кімнати, обладнаної всім необхідним для розваг і відпочинку дітей.
Програма фінансується Урядом Італії (AICS – Італійська агенція співробітництва в галузі розвитку) та реалізується в тісній взаємодії з Київською обласною військовою адміністрацією й Миронівською міською радою. Розглядається можливість розширення запропонованої партнерами допомоги й на інші територіальні громади Київської області.
У КИЇВСЬКІЙ ОВА ОБГОВОРИЛИ НАЛЕЖНЕ ФУНКЦІОНУВАННЯ МОДУЛЬНИХ МІСТЕЧОК ПРИСТОЛИЧНОГО РЕГІОНУ
У Київській ОВА пройшла робоча нарада з представниками територіальних громад щодо належного функціонування модульних містечок в окремих територіальних громадах пристоличного регіону. Нарада відбулась під головуванням заступника очільника КОВА Миколи Бойка.
Під час зустрічі визначили проблемні питання функціонування модульних містечок, як тимчасового житла для тих, хто втратив власні оселі внаслідок російської агресії. Зокрема обговорили потреби громад щодо джерел альтернативної енергії, що можуть забезпечувати модульні будинки світлом та теплом безперебійно.
Окремо поспілкувалися про необхідність створення систем рекуперації повітря в приміщеннях, оскільки така проблема є в більшості модульного житла. Серед іншого окреслили питання забезпечення деяких модульних містечок оргтехнікою та іншими необхідними матеріалами.
Також на нараді обговорили підтримку внутрішніх переселенців організацією МКЧХ. Додатково представник МКЧХ Ігор Прокопенко розповів про можливий алгоритм дій для компенсації витрат за комунальні платежі місцевій владі.
«Першочергово маємо дбати про людей. Усі, хто зараз проживає в модульних містечках, мають бути забезпечені всім необхідним. Серед основних потреб — безперебійний інтернет, альтернативна енергія, медицина. Крім того, влада на місцях повинна подбати й про те, щоб кожен житель таких містечок відчував себе захищеним. Для цього, зокрема, можна залучати фахівців для консультацій та психологічної підтримки. Ми в свою чергу докладаємо всіх зусиль, аби люди якнайшвидше повернулися до власних осель», — зазначив Микола Бойко.
ЗА МИНУЛИЙ ТИЖДЕНЬ НА COVID-19 ЗАХВОРІЛО 130 ЖИТЕЛІВ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Протягом тижня, з 2 до 8 січня 2023 року, у Київській області зареєстровано 130 підтверджених випадків COVID-19, із них 12 – у дітей. Про це повідомили в Департаменті охорони здоров’я Київської ОВА.
На сьогодні до закладів охорони здоров’я Київської області госпіталізували 109 пацієнтів із гострою респіраторною хворобою COVID-19 або з підозрою на коронавірус.
За весь період пандемії в Київській області було зареєстровано 260 659 підтверджених випадків коронавірусної хвороби, зокрема серед дітей (віком 0-17 років) – 19 186.
Медики наголошують, вакцинація – це єдиний ефективний спосіб захиститися від коронавірусної хвороби.
Так, за останній тиждень у регіоні щеплено 1 742 особи. Від початку вакцинальної кампанії в Київській області здійснено майже 1 890 000 щеплень.
Нагадаємо, для того, щоб зробити щеплення, потрібно звернутися по скерування до сімейного лікаря. У Київській області функціонують 24 центри масової вакцинації та 182 пункти щеплень, а також працює 19 мобільних бригад.
Адреси та контакти пунктів та центрів за посиланням або за телефоном 0 800 60 20 19.
ОЛЕКСІЙ КУЛЕБА: ПЕРЕДАЛИ ДО ШКІЛ КИЇВЩИНИ 80 КОМПЛЕКТІВ КОМП’ЮТЕРНОГО ОБЛАДНАННЯ
До закладів освіти Київської області за кошти обласного бюджету закупили 80 комплектів комп’ютерного обладнання. Про це повідомив голова Київської ОВА Олексій Кулеба у своєму Telegram.
Комплекти містять інтерактивні дошки, проєктори, ноутбуки, принтери, цифрові лабораторії.
«Тепер у цих закладах освітяни демонструватимуть презентації, долучатимуть учнів до використання інтерактивних інструментів. А цифрові лабораторії використовуватимуть у кабінетах фізики, хімії, біології, математики. Обладнання придбали за кошти обласного бюджету», — сказав голова КОВА.
Устаткування отримали заклади освіти, що постраждали під час бойових дій в області. Деякі з них розграбували окупанти та вивезли всю техніку. Мова йде про школи в Іванківській, Поліській, Немішаївській, Макарівській, Великодимерській, Калитянській та інших громадах.
КИЇВЩИНА ОТРИМАЛА 198 ГЕНЕРАТОРІВ ВІД ОБ’ЄДНАНИХ АРАБСЬКИХ ЕМІРАТІВ
Київська область минулого тижня отримала партію генераторів, що передало керівництво Об’єднаних Арабських Еміратів. 198 приладів для живлення розподілені пристоличному регіону в межах програми Фонду державного майна України та державних інституцій «Утеплюємо країну». Потужність наданого обладнання – від 3 до 6,5 кіловат.
Отримана допомога розділена серед громад Київщини. Найбільшу кількість приладів для живлення, а саме 174 одиниці, було передано для безперебійного функціонування закладів охорони здоров’я. Залишок доставили в освітні установи, де була така потреба, а також на об’єкти критичної інфраструктури та адміністративні будівлі.
Дякуємо керівництву ОАЕ за надану допомогу, що сприятиме регіону в забезпеченні безперебійної роботи критично важливої інфраструктури. Передача генераторів відбулася завдяки спільним зусиллям Офісу Президента України, Фонду Держмайна та благодійного фонду UAIM.
За доставку обладнання також вдячні Укрзалізниці та польському Державному агентству стратегічних резервів RARS.
У ФАСТОВІ ВІДКРИЛИ ПРИХИСТОК ДЛЯ ВИМУШЕНИХ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ
6 січня, у переддень Різдва, у Фастові відкрили прихисток для переселенців, які змушені були покинути свої домівки через війну.
У відкритті взяли участь представник Ватикану архієпископ Вісвалдас Кулбокас, посол Польщі Бартош Ціхоцкі з дружиною пані Монікою, радник-консул Посольства Республіки Польща в Україні Яцек Гоцловський, міський голова Фастівської громади Михайло Нетяжук, директорка Департаменту управління культури та туризму Анна Куценко та інші представники влади.
Прихисток розташований на території колишньої залізничної лікарні, у будівлі одного з відділень. У приміщеннях зроблено сучасний ремонт, придбано нові меблі, облаштовані всі умови для комфортного життя.
У прихистку житимуть 30 родин, які приїхали з міст і сіл, розташованих в зонах бойових дій чи поблизу них. Кожна сім’я має окрему кімнату з усіма зручностями.
Цей проєкт було реалізовано за участю римо-католицької громади міста, підтримки багатьох благодійників та місцевої влади.
У 2022 РОЦІ ЧЕРЕЗ КИЇВСЬКУ ОБЛАСНУ СЛУЖБУ ЗАЙНЯТОСТІ ПРАЦЕВЛАШТОВАНО ПОНАД 15,3 ТИСЯЧ ОСІБ
Протягом 2022 року за направленням Київської обласної служби зайнятості працевлаштовано понад 15,3 тисяч осіб. Із січня до грудня послугами служби зайнятості скористались 55,5 тисяч безробітних. Серед них 16% – керівників, менеджерів, працівників сфери торгівлі та послуг; 15% – робітників у сфері складання устаткування та машин; 13% – представників найпростіших професій.
За видами економічної діяльності переважають колишні працівники оптової торгівлі та ремонту, переробної промисловості, державного управління та сільського господарства. Так, 19% знайшли роботу в торгівлі та ремонті, 18% – у сільському господарстві, 16% – у переробній промисловості, 12% у державному управлінні й обороні.
Щодо роботодавців, то найбільше працівників потребують на підприємствах переробної промисловості (21%), торгівлі та ремонту (16%), сільського господарства (15%), державного управління й оборони (8%).
Крім того, у Київській обласній службі зайнятості зазначили, що протягом минулого року 4,9 тис. роботодавців Київщини поповнили базу вакансій на 19,2 тис. одиниць. Актуальні пропозиції в пристоличному регіоні можна переглянути тут.
НА КИЇВЩИНІ ПРАЦЮЄ 421 ПУНКТ НЕЗЛАМНОСТІ
У Київській області триває розгортання Пунктів Незламності, де місцеві жителі можуть отримати необхідну допомогу. Зокрема мова йде про доступ до електроенергії, тепла й Інтернету при зниженні температури, відключеннях світла та екстрених ситуаціях.
Наразі в області відкрито 421 Пункт Незламності. Про це повідомив голова Київської ОВА Олексій Кулеба.
«Найбільше Пунктів розгорнуто в закладах освіти – 144 локації, а також в адміністративних будівлях – 94. Пункти відкриті й силами ДСНС та відповідальним бізнесом», – сказав голова КОВА.
Так, в області Пунктів:
- У закладах освіти – 144;
- В адміністративних будівлях (районних військових адміністраціях, міських і сільських радах, старостатах тощо) – 94;
- У наметах ДСНС – 66;
- Відкриті бізнесом – 65;
- В інших закладах (будинках культури, бібліотеках тощо) – 52.
Окрім цього, до відкриття Пунктів Незламності долучилися й об’єкти рітейлу – 680 локацій.
- Корисна інформація для розповсюдження серед населення
ЯК ЗНАЙТИ АПТЕКУ, ЩО ВІДПУСКАЄ «ДОСТУПНІ ЛІКИ» – МОЗ
В Україні продовжує діяти програма «Доступні ліки», завдяки якій пацієнти можуть отримувати необхідні ліки безоплатно або з невеликою доплатою. Про це повідомили в Міністерстві охорони здров’я України.
Знайти аптеку з «доступними ліками» допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Усі дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів – безоплатні.
Аптеки, які беруть участь у програмі реімбурсації, можна впізнати візуально. Вони мають на дверях наліпку «Тут є “Доступні ліки”», а ті, де можна отримати інсулін, мають наліпку «+Інсуліни».
Також шукати аптеку з «доступними ліками» можна за допомогою «Електронної карти аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів».
Нагадуємо, що для забезпечення доступу пацієнтів до життєво важливих ліків, лікарі можуть виписувати як електронні, так і паперові рецепти.
Про те, яку інформацію має містити рецепт на препарати за програмою «Доступні ліки», детальніше — за посиланням.
Як почати користуватися програмою «Доступні ліки» під час воєнного стану, детальніше — на сайті.
ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИ НОВОНАРОДЖЕНИХ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ – МІНРЕІНТЕГРАЦІЇ
Якщо українська жінка народжує за кордоном, куди звертатися для реєстрації малюка?
За кордоном державну реєстрацію народження дитини проводять дипломатичні представництва та консульські установи України.
Як відбувається реєстрація?
1. Письмова або усна заява батьків чи одного з них надається до дипломатичного представництва або консульської установи України за місцем народження дитини або за місцем проживання батьків.
2. У разі неспроможності батьків реєстрація дитини може проводитися її родичами.
3. Після заяви батьків дитини або інших осіб консул проводить реєстрацію народження дитини з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Які документи слід пред’явити консулу для реєстрації?
1. Документ медичного закладу про народження дитини або довідку від лікаря, який надавав допомогу при пологах.
2. Паспорт або інші документи, що посвідчують особи батьків (одного з батьків).
3. Документ, який є підставою для внесення відомостей про батька (свідоцтво про шлюб, заява матері, заява батька про визнання батьківства тощо).
Протягом якого строку слід подати заяву про реєстрацію?
Заяву про реєстрацію народження дитини батьки зобов’язані подати не пізніше 1 місяця з дня народження дитини.
Важливо! Реєстрація народження, а також видача свідоцтва про реєстрацію цього акта цивільного стану проводиться без стягнення консульського збору.
За інформацією Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
ПРОГРАМУ «ДОСТУПНІ ЛІКИ» РОЗШИРЕНО ПРЕПАРАТАМИ ПРОТИ ХРОНІЧНИХ ОБСТРУКТИВНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ЛЕГЕНЬ – МОЗ
Програму «Доступні ліки» розширено препаратами проти хронічних обструктивних захворювань легень. Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров’я України.
Такі захворювання є найчастішою причиною інвалідизації і летальності серед усіх захворювань респіраторної системи. У хворих спостерігається ускладнене дихання, важка задишка, хронічний кашель.
Однією з найчастіших причин хронічних захворювань легень є куріння.
Щоб отримати безоплатні ліки у разі хронічних захворювань легень необхідно:
- Звернутися до свого сімейного лікаря.
Якщо зв’язок з лікарем втрачений або ви змінили місце проживання – можна піти до сімейного лікаря чи терапевта у найближчому медичному закладі, який має договір з НСЗУ (для внутрішньо переміщених осіб декларація не обов’язкова).
2. Отримати у лікаря рецепт на «доступні ліки».
На час воєнного стану лікар може виписати як електронний рецепт, так і паперовий. Паперовий рецепт лікар випише, якщо в медзакладі немає світла або доступу до Електронної системи охорони здоров’я.
- Звернутися з рецептом до будь-якої аптеки, яка відпускає препарати за програмою «Доступні ліки» за договором з НСЗУ, та отримати їх.
ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОПИТУВАННЯ «ПІДТРИМКА, ПРАВА І ПОТРЕБИ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ»
Шановні українці!
Ми впевнено протистоїмо ворогу. Ми невпинно працюємо задля перемоги. Допомагаємо країні та один одному, незалежно від того, чи знаходимось у рідній домівці, чи в пошуках безпеки знайшли прихисток в інших регіонах.
Важливо дослідити, як українці відчувають згуртованість країни, підтримку та віру в нашу перемогу й майбутнє. Ваша думка важлива.
Долучайтесь до опитування за посиланням. Це займе декілька хвилин.
Дякуємо за увагу та ваші відповіді!
Опитування проводиться за підтримки Дитячого фонду ООН (Unicef).
ВАРТО ЗНАТИ: ЯКІ СТРАХОВІ ВИПЛАТИ ПРИЗНАЧАТИМУТЬ ТА ВИПЛАЧУВАТИМУТЬ ОРГАНИ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ
У зв’язку з приєднанням Фонду соціального страхування України до Пенсійного фонду України уповноваженим органом в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування наразі є Пенсійний Фонд України. Роз’яснює Міністерство соціальної політики України.
Тому для вирішення питань з призначення, перерахування та здійснення страхових виплат із відшкодування шкоди, заподіяної потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання або особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, з 1 січня 2023 року необхідно звертатися до органів Пенсійного фонду України.
Органи Пенсійного фонду призначатимуть та виплачуватимуть такі види страхових виплат
- внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання:
– допомога по тимчасовій непрацездатності – у розмірі 100% середньої заробітної плати (перші 17 днів за рахунок коштів страхувальника, починаючи з 18 дня – за рахунок коштів соціального страхування);
– одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності, призначається на підставі довідки МСЕК; розмір визначається в залежності від ступеня втрати професійної працездатності, із розрахунку 7 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на день настання права потерпілому на страхову виплату (з 01.10.2022 розмір мінімальної з/п – 6 700 грн);
– щомісячні страхові виплати – встановлюються відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку; мінімальний розмір призначеної щомісячної виплати потерпілому в перерахунку на 100% втрати працездатності не може бути меншим мінімальної заробітної плати, максимальний – не повинен перевищувати чотири мінімальні зарплати;
– виплати у разі переведення на легшу, нижчеоплачувану роботу – за потерпілим зберігається його середньомісячна заробітна плата на строк визначений ЛКК або МСЕК (перші 14 днів доплата здійснюється за рахунок коштів страхувальника, починаючи з 15 дня – за рахунок коштів соціального страхування);
– щомісячні виплати дитині, яка народилася з інвалідністю, внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, здійснюються до досягнення дитиною 18 років, або до закінчення навчання, але не більш як до досягнення 23 років у розмірі державної допомоги дітям з інвалідністю, а після у розмірі середньомісячної заробітної плати, що склалася на території області (міста) проживання таких осіб, але не менше від середньомісячної заробітної плати в країні на день набуття права на виплату
- страхові виплати непрацездатним членам сім’ї у разі смерті потерпілого:
– одноразова допомога сім’ї (40 розмірів мінімальної заробітної плати (40 х 6700 грн = 268 000 грн)
– одноразова виплата кожній особі, яка була на його утриманні (8 розмірів мінімальної заробітної плати (8 х 6700 грн = 53 600 грн);
– щомісячні страхові виплати (визначаються із середньомісячної заробітної плати потерпілого; сума виплат кожній особі, яка має на них право, визначаються шляхом ділення частини заробітної плати потерпілого, що припадає на цих осіб, на їх кількість).
ПОРАДИ, ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ У ТРИВОЖНІЙ СИТУАЦІЇ
Діти дуже чітко відчувають тривогу, паніку та страх своїх батьків. Щоб мінімізувати негативний вплив на психіку дітей, у Міністерстві охорони здоров’я України пропонують дотримуватися таких рекомендацій:
- Говоріть із дитиною про те, що вона відчуває, обговорюйте емоції. Поясніть, що страх перед невідомим – це нормально. Можна спілкуватися різними способами: вербально, малюнками або ж в ігровій формі.
- Будьте поруч. Дитина має відчувати вашу підтримку. В ситуації, коли вас охоплює паніка, згадайте, що поруч – дитина, яка просто не розуміє, що відбувається. Намагайтеся опанувати себе.
- Обговоріть разом можливий план дій. Роз’ясніть, як діяти в тій чи іншій ситуації, складіть план. Поясніть, чому важливо дотримуватися ваших рекомендацій («Так ми будемо у безпеці», «Так я буду спокійним/ою за тебе»).
- Зробіть щось разом. Спробуйте почитати чи послухати книги з дитиною, помалювати, поспівати – у спільній діяльності дитина відчуватиме вашу підтримку.
- Контролюйте себе. Основна допомога дитині – ваш самоконтроль. Коли ви здатні критично мислити, оцінювати ситуацію та вгамовувати паніку.
Важливо! У дитини має бути своя «тривожна валізка». Покладіть всередину інформацію зі своїми контактами, а також занотовані медичні дані: про групу крові, можливі алергічні реакції та медичні стани дитини. Підпишіть одяг, в якому буде малюк.
Більше чітких інструкцій та порад спеціалістів про те, як діяти в умовах воєнного часу, щоб допомогти найуразливішим верствам населення: сім’ям із дітьми, людям старшого віку та людям з інвалідністю, у Довіднику безбар’єрності.
Довідково
Перший український посібник із безбар’єрної комунікації «Довідник безбар’єрності» з’явився у 2021 році. Він доступно розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, правила коректної мови.
Посібник був створений за ініціативою першої леді Олени Зеленської у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.
ДТЕК НАЗВАВ ПРИЧИНИ ЗБІЛЬШЕННЯ СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ В КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
У Київській області підвищується споживання електроенергії. Так, за даними ДТЕК Київські регіональні електромережі, збільшення споживання електроенергії обумовлено декількома факторами.
По-перше, це спричинено суттєвим зниженням температури повітря протягом останніх декількох днів. Морози посилюються, і люди частіше використовують обігрівачі, через що сильно зростає навантаження на мережі. По-друге, країна-терорист продовжує атакувати об’єкти енергосистеми на сході та півдні держави, що ще більше посилює дефіцит електроенергії. Ще одним фактором збільшення споживання електроенергії в області є відновлення роботи підприємств та бізнесу після новорічних та різдвяних свят.
Наразі на Київщині діють стабілізаційні відключення згідно з новим графіком. Із ним можна ознайомитися за посиланням.
За даними Укренерго, сьогодні з 07:00 у Дніпропетровській та Харківській областях ліміти були критично перевищені, внаслідок чого для збереження стабільної роботи енергосистеми були застосовані аварійні відключення.
Звертаємося до всіх жителів області – споживайте електроенергію розумно, користуйтеся енергоємними приладами почергово. Це дозволяє знизити навантаження на енергосистему та зменшити необхідність застосування обмежень.
ХТО МОЖЕ БУТИ ДОНОРОМ КРОВІ, РОЗ’ЯСНЮЄ МОЗ
В умовах війни донорство крові набуло особливого сенсу і значення. Адже донорська кров дозволяє рятувати життя як військових, так і цивільних у той час, коли на фронті тривають бойові дії, а росіяни продовжують тероризувати обстрілами українські міста і села.
У межах кампанії «Твоя кров може воювати. Стань донором!», до якої вже долучилися тисячі українців, Міністерство охорони здоров’я України продовжує розповідати про відповідальне донорство і відповідати на найпоширеніші питання.
Хто може бути донором крові
Донором крові та/або компонентів крові може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, іноземець чи особа без громадянства, яка має посвідку на постійне проживання на території України, які пройшли відповідне медичне обстеження і в яких немає протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я України (про протипоказання детальніше – за посиланням).
Людина, яка бажає здати кров, може звернутися до будь-якого центру крові, незалежно від місця проживання.
Радимо попередньо зателефонувати до центру крові, щоб уточнити інформацію про актуальні потреби у донорах і певних групах крові.
Якщо на момент дзвінка не буде необхідності здавати кров невідкладно, вам запропонують зробити це іншого дня, у визначений час. Також вас можуть занести у базу донорів, аби зв’язатися з вами за першої потреби.
Звертаємо увагу: якщо ви живете далеко від центру крові, ви можете дізнатися, коли виїзна бригада, яка проводить забір крові, працюватиме саме у вашому регіоні.
Список телефонів центрів крові у регіонах є за посиланням.
Також ви можете внести свої дані в онлайн-реєстри донорів на сайтах тут та тут .
НОВИЙ ОСВІТНІЙ СЕРІАЛ НА ПОРТАЛІ ДІЯ.ЦИФРОВА ОСВІТА ПРО БАЗОВІ ПРИНЦИПИ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ТА ФІНАНСОВУ ГРАМОТНІСТЬ
З початку повномасштабної війни мільйони українців покинули власні домівки, втратили роботу, вимушені шукати нові можливості для самореалізації та отримання доходу.
Знайти нову роботу, перевезти та забезпечити сім’ю, не застрягти в боргах — проблеми, які постають перед багатьма українцями зараз. Саме тому на порталі Дія.Цифрова освіта вийде новий серіал під назвою «Базові принципи працевлаштування та фінансової грамотності», що буде корисний внутрішньо переміщеним особам та всім тим, хто у пошуку роботи. Також він допоможе підвищити цифрову грамотність, щоб адаптуватися до нових умов якнайшвидше.
Освітній серіал містить 5 серій тривалістю 7-17 хв і доступний за посиланням.
- Серія 1. Пошук роботи. З чого варто почати, якщо ви втратили роботу або плануєте змінити рід діяльності. Яка ситуація на ринку праці та що змінилось з початку війни.
- Серія 2. Працевлаштування. Як стати на біржу праці, отримати роботу, вибрати сферу діяльності, написати резюме, скласти мотиваційний лист та пройти співбесіду.
- Серія 3. Вступ до фінансової грамотності. Про людський капітал, теорію життєвого циклу, формулу багатства та складні відсотки.
- Серія 4. Про персональний бюджет, кредити та інфляцію. Які є види та правила ведення персонального бюджету, а також про фінансове планування та інфляцію.
- Серія 5. Депозити та кредити. Розповімо про роль та види депозитів та кредитів, а також їхні переваги та недоліки.
Курс розроблено студентами Київської Школи Економіки в межах програми UPSHIFT за підтримки ЮНІСЕФ та Міністерства цифрової трансформації України для платформи Дія.Цифрова освіта. Його зміст є відповідальністю учасників програми UPSHIFT та необов’язково відображає позицію ЮНІСЕФ.
За інформацією Міністерства цифрової трансформації України.
- Новини Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України
Верховна Рада України прийняла за основу урядовий Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо унормування діяльності та державної реєстрації громадських організацій (реєстр. № 8084 від 28.09.2022). Проектом пропонується: встановити єдину організаційно-правову форму для громадських об’єднань – громадська організація та усунути норму щодо заборони членства в громадських організаціях юридичних осіб. Натомість таку організаційно-правову форму громадського об’єднання, як громадська спілка пропонується виключити; запровадження можливості здійснення діяльності громадських організацій на підставі модельного статуту; пропонується відмовитись від поняття громадських організацій із всеукраїнським статусом. Водночас зберігається можливість існування таких організацій у деяких галузевих законах та уточнюються елементи їх статусу; спрощення процедури реєстрації громадських організацій шляхом передачі відповідних функцій від територіальних органів Міністерства юстиції до виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, Київської та Севастопольської міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, нотаріусів; скорочення строку для проведення державної реєстрації з 3 днів до 24 годин тощо. ЗА - 283 голоси народних депутатів України.
Верховна Рада України прийняла за основу урядовий Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки (реєстр. № 6203 від 22.10.2021 р.) Законопроектом пропонується уточнити термінологію, визначити механізми здійснення заходів державного нагляду (контролю). Визначити обов’язки підприємців щодо забезпечення належного рівня пожежної безпеки. Забезпечити принцип рівності господарюючих суб’єктів різних форм власності стосовно проведення їх перевірок. ЗА - 231 голос народних депутатів України.
Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому урядовий Проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про співробітництво територіальних громад" щодо упорядкування окремих питань співробітництва територіальних громад (реєстр. № 5742 від 08.07.2021). Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України «Про співробітництво територіальних громад» щодо: запровадження процедури приєднання територіальних громад до вже організованого співробітництва за спрощеною процедурою шляхом укладення додаткового договору про приєднання до організованого співробітництва; визначення змішаного договору про співробітництво, в якому можуть міститися елементи різних форм співробітництва; надання можливості проводити засідання комісій з підготовки проєкту договору про співробітництво, а також громадських обговорень щодо організації співробітництва у дистанційній формі. ЗА - 284 голосів народних депутатів України.
Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому урядовий Проект Закону про внесення змін до Законів України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" та "Про фізичну культуру і спорт" щодо запровадження державних стандартів у сфері фізичної культури і спорту та державних соціальних нормативів надання послуг суб'єктами сфери фізичної культури і спорту (реєстр. №5325 від 02.04.2021). Проектом Закону пропонується викласти в новій редакції статтю 14 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», уточнивши перелік державних соціальних нормативів надання послуг суб’єктами сфери фізичної культури і спорту та визначити основи правового регулювання державних стандартів у сфері фізичної культури і спорту у Законі України «Про фізичну культуру і спорт» Законопроектом пропонується доповнити новим абзацом статтю 4 Закону України «Про фізичну культуру і спорт», додавши до засад державної політики у сфері фізичної культури і спорту – «забезпечення дотримання державних стандартів у сфері фізичної культури і спорту», а також пропонується доповнити Закон України «Про фізичну культуру і спорт» новою статтею 7-1 «Державні стандарти», якою передбачається визначення основ правового регулювання державних стандартів у сфері фізичної культури і спорту. В умовах децентралізації саме державні соціальні стандарти у сфері фізичної культури і спорту мають гарантувати розвиток фізичної культури і спорту в територіальних громадах. ЗА - 305 голосів народних депутатів України.
Рішення Уряду. 10.01.2023 Внесено зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фізичної і спортивної підготовки учнівської та студентської молоді. Зокрема, виключено напрями витрат, кошти для здійснення яких не передбачено у Державному бюджеті України на 2023 рік, а саме, організацію і проведення в Україні чемпіонату світу з футболу серед учнів та Всесвітньої гімназіади із зимових видів спорту. Внесено зміни до Положення про Міністерство освіти і науки України з метою приведення його у відповідність до ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про фізичну культуру і спорт» щодо розмежування спортивних заходів і змагань». Розширено повноваження МОН в частині можливості проведення не тільки спортивних змагань серед учнівської та студентської молоді, а й інших спортивних заходів.
Внесено зміни до Ліцензійних умов провадження туроператорської діяльності. Перелік підтвердних документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії, доповнено документом, який підтверджує відсутність здійснення контролю за діяльністю субʼєкта господарювання резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України. Передбачено, що туроператор на своєму веб-сайті зобовʼязаний, поміж іншого, розмістити у довільній формі інформацію про дату та номер рішення про видачу ліцензії на провадження туроператорської діяльності.
Припинено дію Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом РФ про взаємне заснування відділень Торговельно-економічної місії у складі Посольства України в РФ та відділень Торговельного представництва РФ в Україні, вчиненої 29.04.2009 у м. Москві.
Внесено зміни до Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні. Доповнено механізми фінансування програми коштами Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (в межах фінансових можливостей) та інших джерел, не заборонених законодавством. Збільшено щомісячний розмір компенсації витрат за кожну працевлаштовану особу.
Схвалено залучення позики від Європейського Союзу відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Україною як Позичальником та Європейським Союзом як Кредитором і Кредитної Угоди між Україною як Позичальником та Національним банком України як Агентом Позичальника, та Європейським Союзом як Кредитором (щодо Інструменту надання підтримки Україні на 2023 рік (макрофінансова допомога +) на суму до 18 мільярдів євро).