Жердівський старостинський округ

Утворений у листопаді 2017 року після приєднання Жердівської сільської ради до Великодимерської об’єднаної територіальної громади.

Жердова є центром старостату. До його складу також входять ще 6 населених пунктів – села Тарасівка, Підлісся, Михайлівка, Захарівка, Вільне, Покровське. На території громади станом на початок 2020 року проживають загалом майже 3,5 тисяч мешканців. Територія складає 5152, 9 га.

З історії. Перше поселення засноване у 1858 році в Жердовій долині біля лісу, неподалік залізничної станції. Згодом на вільних землях виникають ряд хуторів, які сьогодні входять до старостату.

Але вперше Жердова документально згадується у 1472 році. Існують дві версії походження назви. Одна – садиба світильнянських панів Танських, котрі мають безпосереднє відношення до заснування поселення, була огороджена жердинами. Інша – пов’язана з розташуванням села серед річок, боліт. За легендою, запорізькі козаки, переходячи на північ, ставили тут табір, споруджуючи шатро із жердин.

У 1898 році відкривається Києво-Воронезька залізниця, котра дала потужний поштовх розвитку села. Тут збудували цегельню, а поміщик Карнаухов засновує в центрі високопродуктивну сільськогосподарську економію з племінним тваринництвом тощо. Тут був дубово-липовий гай у 10 га.

Ще одним крупним населеним пунктом старостату є Тарасівка. Село абсолютно «молоде». Засноване у 1920 році вихідцями із Великої Димерки. 60 димерських сімей отримали безкоштовно по 0,5 десятин на колишніх землях пана Добрика.

За переказами, ініціатором переселення димерців став син тамтешнього старости Тарас Драний. Саме на честь його і назвали поселення Тарасівкою

У 1963 році село отримало назву Мала Тарасівка, у 2014 році повернули стару назву – Тарасівка.

У роки другої світової війни село, окуповане німцями, знищили майже повністю, від пожежі вціліли лише три хати. Відбудова розпочалася з початкової школи, котра у Тарасівці почала діяти з жовтня 1943 року.

У кінці 60-х тут поклали початок будівництва великого тваринницького комплексу на 1500 голів, що дало поштовх розвитку села. Паралельно будувалося житло – гуртожиток та будинок готельного типу.

Тарасівське НВОУ Тарасівці знаходиться середня загальноосвітня школа, у якій навчаються діти з усього старостату. Як навчальний заклад з десятирічною освітою, він почав діяти у 1983 році, розрахований на 464 місця. Нині у Тарасівському НВО навчаються понад 420 дітей, з яких 58 дітей – вихованці дитячого садка. Організовано підвезення дітей до НВО автобусами.

На території Тарасівки працює медамбулаторія загальної практики сімейної медицини, аптека, фельдшерські пункти – у Жердовій, Підліссі та Михайлівці.

Також у Тарасівці розташовується комунальне підприємство «Побут», сільська пожежна команда, діє бібліотека.

Досить міцною є економічна складова округу. У старостаті працює мережа промислових підприємств. Серед найбільших – ТОВ «Компанія «Полісся», «Два млини», «Мега Менеджмент Проект», «Тарасівський млин» та інші.

У роки другої світової війни на фронтах загинули 170 жителів Жердівського старостату.Жердівський старостат

Нині у населених пунктах округу проживають 30 учасників АТО та ООС.

Цікавим історичним об’єктом в Жердові є будинок-дача відомих українських акторів Марії Заньковецької та Миколи Садовського (нині тут знаходиться Жердівський старостат). Жердівський старостатНавколо будівлі – залишки дубово-липового парку, якому більше 100 років.

У селі Вільному, на обійсті Приходьків у 2016 році, з нагоди 90-річчя поетеси Надії Юхимівни Приходько встановлено пам’ятну дошку.

Серед відомих вихідців Жердівського старостату: Олександр Іванович Коваль (1945-2018) - український кінорежисер-документаліст, кінооператор, народний артист України, лауреат Держпремії ім.Т.Шевченка, автор понад 80 документальних фільмів.

Михайло Олексійович Теплюк (1956р.н.) - заслужений юрист України, керівник Головного юридичного управління при Верховній Раді України, член Конституційної Асамблеї, член Вченої ради Інституту законодавства Верховної Ради України, доктор юридичних наук.

Микола Романович Селюк (1951р.н.) - полковник у відставці, начальник відділу юридичного управління Національної ради з питань телебачення і радіомовлення (2008-2011р.р.), заступник начальника управління правового забезпечення соціального захисту та кадрової роботи Юридичного департаменту Міністерства оборони України,член Ревізійної комісії громадської організації «Українське юридичне товариство», автор книжок.

Завєдєєв Анатолій Анатолійович (1977р.н.) - старший тренер Національної паралімпійської збірної України з зимових видів спорту, кандидат в майстри спорту з лижних гонок та зимового триборства, Чемпіон України з лижних гонок, заслужений тренер України з лижних перегонів, кавалер медалі «За працю та звитягу».

Гуть Олег Григорович (1973р.н.) - український військовик, полковник Збройних сил України, учасник української миротворчої місії в Іраку, командир 95-ї окремої аеромобільної десантно-штурмової бригади.

Швачко Василь Петрович (1927- 2015) – народний майстер України, художник.

Володимир Теплюк – підприємець;

Очолює Жердівський старостинський округ – Тетяна Павлівна Зубко.

Старостат розташований за адресою – с.Жердова Броварського району, вул. М.Заньковецької, 35. Індекс - 07440 .

Електронна адреса: sr.gerdova@gmail.com



Поділитися: