Всесвітній день боротьби проти раку в періодз 04 по 28 лютого 2025 року

05.02.2025
16:17

Метою проведення Всесвітнього дня боротьби проти раку є підвищення обізнаності про рак як одного із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, акцентування уваги на профілактиці, ранньому виявленні та лікування цього захворювання. Онкологічні захворювання на сьогодні є однією з найбільш актуальних і невирішених медичних проблем людства. Рак залишається однією з основних причин смертей у світі. Рак виникає зі зміненої клітини, яка "втратила контроль" і почала надмірно ділитися, формуючи пухлину.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі за рік помирає через онкологічні захворювання десятки міліонів людей. Приблизно у 1 з 5 людей протягом життя розвивається рак, орієнтовно 1 з 9 чоловіків і 1 з 12 жінок помирають від цієї хвороби.

Рак не обирає. Злоякісні пухлини виникають у жителів усіх континентів і країн, багатих і бідних, чоловіків та жінок.

Мутації клітини можна успадкувати від одного з батьків. Утім, вони переважно виникають спонтанно. До цього може призвести багато факторів: радіація, забруднення довкілля. На сьогодні науковці дійшли висновку, а також, що визначний вплив має спосіб життя людини. Науковці виявили п’ять основних чинників, що підвищують імовірність захворіти:

  1. Тютюнопаління;

  2. Низька фізична активність;

  3. Ожиріння;

  4. Неправильний раціон;

  5. Вживання алкоголю.

Перш за все, у групі ризику знаходяться затяті курці, які випалюють більш ніж 15 цигарок на день. Продукти горіння потрапляють у кровоносну систему та швидко розносяться по організму. Курці найбільш схильні до раку горла, гортані, легень.

Фізичні вправи - це стрес для нашого організму, а короткотерміновий стрес має позитивний вплив. Фізична активність значно зменшує ризик раку грудей, кишківника

Головне - дотримуватися правила: щодня мінімум 30 хв активності. Люди із зайвою вагою мають підвищений ризик захворіти на рак. Перетворіть фізичні навантаження на звичку

Раціон збагачений червоним або обробленим м’ясом (ковбаси, шинка, балик, бекон) підвищує ризик появи раку підшлункової залози, кишковика і шлунку. Захоплення продуктами з високим вмістом білків і жирів також асоційоване із розвитком раку, зокрема кишковика і грудей. З іншого боку, споживання великої кількості фруктів і овочів може знизити ризик розвитку онкологічних захворювань.

Алкоголь - одна з причин розвитку раку, зокрема зловживання алкоголем може призвести до раку грудей, горла, стравоходу, печінки, кишківника. Відмовтеся від алкоголю.

Ультрафіолетове випромінювання викликає до 90% випадків раку шкіри та фотостаріння шкіри. Обмежуйте час перебування на сонці. Не засмагайте ані під сонцем, ані в солярії. Користуйтеся сонцезахисними кремами й окулярами цілий рік.

Отже, основними заходами профілактики онкозахврювань є:

  • організація правильного харчування;

  • відмова від шкідливих звичок;

  • позитивні емоції;

  • активний спосіб життя;

  • профілактичні огляди:

  • для жінок - щорічні скринінгові обстеження: цитологічна діагностика ПАП-тест на рак шийки матки, мамографія, колоноскопія.

  • для чоловіків- оляд у уролога, колоноскопія.

Броварська районна філія ДУ «Київський ОЦКПХ МОЗ»

Поділитися:

Актуальні новини
21.07.2025 22:37
Як уникнути великих збитків при втраті врожаю або сільськогосподарських тварин підприємству
Як уникнути великих збитків при втраті врожаю або сільськогосподарських тварин підприємству Агрострахування Сільськогосподарське виробництво є специфічною галуззю…
18.07.2025 12:29
Шановні громадяни! Будьте обережні у пожежонебезпечний період!
Пам’ятайте, що вогонь із сухої трави чи сміття, яких в такий спосіб прагнуть позбутися недолугі господарі, від найменшого подиху вітру може миттєво перекинутися на кущі та дерева, будівлі та…
17.07.2025 13:43
Роз’яснення до Порядку надання щорічної разової адресної грошової допомоги сім’ям осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю за рахунок коштів обласного бюджету
Адресна грошова допомога за цим Порядком надається сім’ям осіб з інвалідністю І групи, дітей з інвалідністю, які за більшістю основних категорій життєдіяльності мають обмеження І-ІІІ…
16.07.2025 10:34
Меседж-бокс: Вступ до українських ЗВО для молоді з ТОТ (2025)
Чому це важливо? Молодь з тимчасово окупованих територій України має право на освіту в українських закладах вищої освіти. У 2025 році держава продовжує для них спрощену, безпечну та…