Лептоспіроз – спільна для тварин та людей інфекційна хвороба. У 90% випадків починається з неспецифічних симптомів – температура та кон'юнктивіт. Але є і більш характерна симптоматика: сильні болі в м’язах, особливо в литках, що посилюються під час пальпації, почервоніння очей. Пізніше з’являються: біль у животі, блювання, діарея, сплутаність свідомості, висип, жовтяниця.
Важливо! своєчасно звертатися по медичну допомогу, оскільки через затримку в лікуванні можуть виникнути важкі ускладнення, такі як менінгіт, ниркова недостатність, що можуть привести до смерті.
Збудник лептоспірозу виділяється з сечею хворих тварин (найчастіше це гризуни). Людина заражається після вживання зараженої їжі (овочі та фрукти, що зберігались в підвалах, коморах), під час риболовлі чи купання в непроточних водоймах через рани, подряпини та інші пошкодження шкіри.
Дератизація – один із найдієвіших способів боротьби з інфекційними хворобами, що переносяться гризунами, в тому числі лептоспірозом – має бути комплексною і охоплювати не лише хімічні засоби для знищення гризунів (що одначе є найбільш дієвими), але й створення умов, які позбавляють гризунів доступу до їжі і прихистку. Важливо позбавити їх доступу в приміщення необхідно, щоб вікна та двері підвальних приміщень та перших поверхів щільно закривалися і не мали щілин, підлога і плінтуси щільно підганялись до стін, отвори в місцях введення труб і проводів ретельно закривалися міцними будівельними матеріалами, а вентиляційні отвори - металевою сіткою.
Регулярно проводьте ретельне прибирання приміщень, харчові відходи збирайте в ємності, що щільно закриваються. Продукти харчування зберігайте в місцях, недоступних для гризунів. Захаращені непотрібними, старими речами підвальні приміщення і комори – очистьте від всього непотрібного, оскільки саме тут створюються зручні умови перебування для гризунів.
Отож, щоб захистити себе від лептоспірозу:
• не допускайте забруднення гризунами харчових продуктів та питної води;
• не рибальте та не купайтесь у забруднених водоймищах;
• вакцинуйте домашніх тварин.
За найменшої підозри на лептоспіроз негайно зверніться до лікаря! Усі хворі на лептоспіроз, незалежно від тяжкості, підлягають обов’язковій госпіталізації, оскільки перебіг захворювання та ймовірність ускладнень непередбачувані.
Ні в якому разі не займайтесь самолікуванням!
Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, державного
нагляду за дотриманням санітарного законодавства Броварського району