Дайджест основних подій тижня та основні позиції інформаційного реагування 21.01-27.01.2023

  1. Створення танкової коаліції

Офіційно: Україна отримає від партнерів сучасні основні бойові танки, зокрема, Abrams, Leopard 2, Challenger 2. Старе “табу” на постачання західних танків Україні остаточно подолане навіть щодо американських Abrams. Сформувалася танкова коаліція, готова постачати нам бойові машини, боєприпаси і запчастини. Це означає зростання довіри до України, упевненість партнерів, що державу-терориста можна і треба перемогти на полі бою. Україна формує танковий кулак для визволення тимчасово окупованих територій від тиранії. Озвучена кількість танків, які будуть передані лише перший етап. Україна потребує не десятків, а сотень танків, стабільного надходження достатньої кількості боєприпасів, логістики для ремонту танків, підготовки екіпажів. Критично важливим питанням є швидкість постачання танків. Кожен день зволікання коштує людських життів. Очікуємо на нові дипломатичні прориви, зокрема, на рішення про постачання Україні сучасних бойових літаків та ракет дальньої дії.

  1. Ситуація в енергетиці

СПОЖИВАННЯ електроенергії: залишається на тому ж рівні, що і масованої атаки 26 січня. Відповідно, в енергосистемі зберігається значний дефіцит потужності.

ПРИЧИНА ДЕФІЦИТУ: внаслідок російських ракетних та дронових атак пошкоджені електростанції (генеруючі потужності) та високовольтна мережа. Атака росіян 26 січня завдала суттєвих пошкоджень декільком об’єктам високовольтної мережі. Втім, енергосистема все ще відновлюється після попередній серій ворожих ракетних обстрілів, які спричинили пошкодження енергоблоків електростанцій. В результаті виробництво електроенергії на працюючих електростанціях не може повністю покрити споживання. РЕМОНТНІ РОБОТИ: триває відновлення об’єктів енергетичної інфраструктури, пошкоджених під час вчорашньої масованої атаки. «Укренерго», виробники електроенергії та обленерго постійно працюють над відновленням пошкоджених об’єктів, уражених атаками ворога. Однак після кожної наступної атаки росіян по енергетичній інфраструктурі відновлення стає все складнішим та триває довше. Нагадуємо, енергосистема України вже пережила 13 ракетних атак ворога та 15 ударів БПЛА по енергооб’єктах. Крім цього, понад 10 ГВт основних встановлених потужностей наразі недоступні українській енергосистемі і знаходяться під контролем ворога. Це найбільша в Україні та Європі Запорізька АЕС, Запорізька ТЕС, Луганська ТЕС, Вуглегірська ТЕС, Каховська ГЕС. Крім цього, на тимчасово окупованих територіях півдня також знаходиться і більшість вітрових та сонячних електростанцій. Також зазначимо, що крім АЕС, решта електростанцій – це ключові регулюючі потужності. Саме вони забезпечують покриття споживання у пікові ранкові та вечірні години, де наразі найбільший дефіцит.

  1. Міжнародне розслідування російських злочинів в Україні

ЄСПЛ підтвердив факт російської окупації Криму з лютого, а сходу України з травня 2014 року і буде розслідувати порушення там Росією прав людини. Тривають організаційні процеси зі створення Спеціального міжнародного трибуналу, який судитиме вище керівництво РФ за злочин агресії. Концепція трибуналу отримала підтримку Європарламенту та низки країн. Розслідуванням російських злочинів у межах своєї компетенції займатиметься також Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Окружний суд Гааги довів причетність російських бойовиків до збиття пасажирського авіалайнера в небі над Україною в липні 2014. Генасамблея ООН підтвердила правомірність стягнення репарацій з Росії за агресію. ПВК “Вагнер” на порозі визнання терористичною організацією з боку Вашингтону, що відкриває шлях до присвоєння РФ статусу держави-спонсора тероризму. Усі ці процеси взаємопов’язані та ведуть кремлівський режим на лаву підсудних, де доведеться відповідати за всі скоєні злочини.

  1. Державні рішення для підвищення стійкості

Президент України ухвалив кадрові рішення у структурах центральної і місцевої влади, обмежив можливості для чиновників на виїзд за кордон у недержавних справах, підписав закон про посилення кримінальної та адміністративної відповідальності військовослужбовців. Оборонна війна, яку веде Україна, вимагає максимальної зібраності та сконцентрованості посадовців на єдиній меті перемозі. Кадрові рішення мають на меті підвищення ефективності держави. Завжди є ті фахівці, які можуть, хочуть і здатні проявити себе краще. Відповідальні рішення часом можуть здаватись непопулярними, але вони працюють на зміцнення стійкості України в умовах агресії. Командування Сил оборони якнайкраще усвідомлює проблеми і потреби фронту, тому його запити (зокрема у законодавчій площині) виконуються без дискусій. Ми всі живемо у надзвичайний час, який вимагає від кожного більшої віддачі та самопожертви. Водночас готовністю жертвувати ми наближаємо перемогу і повернення до звичного стану речей.

  1. Необхідність визволення всіх окупованих Росією територій

У тимчасовій окупації перебуває майже 1/5 території України Забезпечення суверенітету і територіальної цілісності - прямий конституційний обов’язок, реалізація Україною міжнародно закріпленого права на самооборону. Територія України є неподільною. Немає жодних законних підстав для відторгнення будь-якої з окупованих Росією українських територій, починаючи з 2014 року. Росія здійснює незаконну анексію того, що вдається захопити її військам. Жодних внутрішніх передумов для цього, як то внутрішніх особливостей територій чи бажання їх населення не існує. Люди у вільній Балаклії та в окупованому Старобільську є такими ж українцями. Жодні територіальні поступки не вгамують апетитів агресора, а навпаки будуть пророкувати до продовження експансії. Мета Москви не контроль над Мелітополем чи Соледаром, а руйнування української держави. Україна визволяє не тільки свої території, але й їх мешканців, які не бажають жити в російській окупації. Російська окупація створює загрози життю і здоров’ю людей, грубо порушує їх права: майнові, права на гідність, свободу слова, переконань, совісті та віросповідання. Росія проводить політику геноциду: знищує українську ідентичність на тимчасово окупованих територіях, здійснює переміщення населення, змінюючи під себе демографічну ситуацію в окупації. Окупанти незаконно мобілізують громадян України в свої збройні формування, змушуючи їх воювати проти своїх співвітчизників. Це відверте порушення міжнародних правил ведення війни.

  1. Американські санкції проти ПВК “Вагнер”

Міністерство фінансів США визнало російську приватну військову компанію “Вагнер” “транснаціональною злочинною організацією”. Кваліфікація ПВК “Вагнер” “транснаціональною злочинною організацією” має під собою всі підстави, зважаючи на її протизаконну діяльність в Україні, Сирії, на Балканах, в Африці та інших регіонах світу. “Вагнер” є інструментом проксі-війни РФ проти демократичного світу. Слово “приватна” у назві компанії не відповідає її суті. Прігожин публічно визнав, що обманював коли говорив про свою непричетність до "Вагнера", мотивуючи це інтересами конспірації. А також проговорив, що отримує державне фінансування. Нові санкції проти російських найманців і тих держав, які надають їм підтримку, передусім посилить ізоляцію РФ. “Вагнер” це яскравий приклад того, як офіційна Москва толерує відверте беззаконня, культ насильства та кримінальну етику. Нова юридична кваліфікація “Вагнера” наближає до визнання її Вашингтоном терористичною організацією, а РФ - державою спонсором тероризму. Криміналізація ПВК “Вагнер”, як істотної складової російських військових формувань в Україні, виносить питання про визнання злочинними всіх сил вторгнення.

  1. Головні новини тижня

Олексій Кулеба з Київської ОВА призначений заступником керівника офісу президента

Колишній керівник Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба призначений заступником керівника Офісу президента.

Про це йдеться у президентському указі №42/2023, підписаному 24 січня.

“Призначити Кулебу Олексія Володимировича заступником керівника Офісу президента України”, – сказано в документі.

У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ПОВНІСТЮ ВІДНОВЛЕНО ПОНАД 5 700 ОБ’ЄКТІВ

У Київській області повністю відновлено понад 5 700 об’єктів, майже 3 500 – частково.

Відновлення в області триває. Як приклад, в місті Буча на вулиці Вокзальній протягом найближчих трьох місяців відремонтують 78 приватних будинків. 11 з них будуються з нуля за підтримки благодійників. Шість домівок уже збудовані, ще три – у процесі. На інших пʼятьох ділянках зараз облаштовують фундамент. У вже зведених будинках виконують фасадні та внутрішні роботи.

Проєкт «Вулиця Вокзальна» здійснюється за фінансування Howard Buffet Foundation фондом GEM, за підтримки ГО «Якість Життя».

Також на вулиці Водопровідна в Бучі завершено ремонт у 16 багатоквартирних будинках, що були пошкоджені внаслідок бойових дій. У них замінили вікна, відремонтували дахи, оновили перекриття та утеплили горища. Роботи проведені за кошти державної субвенції.

БОРИС ДЖОНСОН ВІДВІДАВ КИЇВЩИНУ

22 січня, у День Соборності України, колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон відвідав Київщину.

Делегація спільно з британцем побувала у місті Буча та селищі Бородянка, що зазнали значних руйнувань через російське вторгнення. У Бучі Борису Джонсону показали місце масового поховання на території церкви святого Андрія Первозванного.

Дії російської армії колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон назвав терором проти мирного населення.

Британець також поспілкувався з жителями населених пунктів Київщини.

НА КИЇВЩИНІ ТРИВАЄ ВДОСКОНАЛЕННЯ ІНЖЕНЕРНОГО ОБЛАДНАННЯ РУБЕЖІВ ОБОРОНИ СТОЛИЦІ ТА ОБЛАСТІ

Підрозділи угруповання сил та засобів оборони Києва продовжують удосконалення інженерного обладнання рубежів оборони міста Київ та Київської області. Триває встановлення довготривалих фортифікаційних споруд на опорних пунктах підрозділів зі складу угруповання сил та засобів оборони Києва.

Інженерні роботи здійснюються у взаємодії з Київською обласною військовою адміністрацією. Продовжується встановлення та облаштування вогневих споруд на ймовірних шляхах просування противника. Крім того, триває процес обладнання укриттів для захисту особового складу. Для цього використовуються залізобетонні споруди, які встановлюються нижче рівня поверхні ґрунту, – з метою максимального збереження життя військовослужбовців.

Після подальшого облаштування споруди такого типу дозволять максимально ефективно та безпечно організувати роботу командно-спостережних пунктів, а також взводних та ротних опорних пунктів. Нарощуються рубежі оборони, удосконалюється їх обладнання, влаштовуються інженерні загородження. Робота триває постійно.

ПОНАД 500 ЗАКЛАДІВ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ КИЇВЩИНИ ПОВЕРНУЛИСЯ ДО НАВЧАННЯ ПІСЛЯ КАНІКУЛ

У Київській області 507 закладів загальної середньої освіти відновили навчальний процес після зимових канікул. Про це повідомили в Департаменті освіти і науки Київської обласної військової адміністрації.

Так, за очною та змішаною формами навчання працює 421 школа, дистанційно освітні послуги надають 86 закладів. Решта, а саме 131 заклад, перебуває на канікулах.

У Білоцерківському районі досі відпочивають учні 36 закладів освіти, у Броварському – 10, у Бучанському – 19, Вишгородському – 10, Обухівському – 33, у Фастівському – 23.

Як раніше повідомляли, цього навчального року зимові канікули заплановано провести довшими, ніж зазвичай. Це пов’язано з тим, що більшість закладів освіти прийняли рішення працювати без осінніх канікул.

У БОРОДЯНЦІ З’ЯВИТЬСЯ МУРАЛ «ОБЛАСТЬ ГЕРОЇВ»

У смт Бородянка Бучанського району створять мурал «Область Героїв». Він з’явиться на будинку по вулиці Центральній. Мурал зобразить блогерка і художниця Софія Морозюк.

Багатоповерхівка, на якій зобразять мурал, навесні 2022 року постраждала від обстрілів окупантів. У ній були вибиті вікна, ушкоджений фасад і покрівля.

Основний ремонт об’єкта вже завершили. Мурал нанесуть на будинок після утеплення зовнішніх стін.

Нагадаємо, що в Київській області триває реалізація проєкту «Область Героїв». У його межах розповідаються історії жителів Київщини, які здійснювали евакуацію людей з окупованих територій, рятували й рятують життя, займаються волонтерством і докладають зусиль для Перемоги.

Це розповіді військових, рятувальників, лікарів, волонтерів та інших небайдужих жителів області. Людей із різних районів та територіальних громад регіону.

У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ КИЇВЩИНИ ВЖЕ ОБЛАШТОВАНО 1085 УКРИТТІВ

У Київській області продовжується робота з облаштування укриттів. Станом на січень у закладах освіти регіону обладнано 1085 укриттів. Це 86% шкіл та садків області, що можуть працювати в очному або змішаному форматах.

Як приклад, в Обухівській громаді 80% закладів освіти мають укриття, ще 11% установ — використовують сховища, розташовані поряд. Це дає змогу закладам освіти працювати у змішаному форматі.

Нещодавно в цій громаді завершили устаткування ще одного дитячого садка. Тут зробили капітальний ремонт підвального приміщення, облаштували вентиляцію та освітлення. У сховищі також є генератори, Wi-fi, зручні меблі, запаси технічної й питної води, сухі пайки, медикаменти. Роботи проходили за кошти міського бюджету.

Тепер 240 дошкільнят зможуть відвідувати садок.

Також інші освітні заклади громади, які мають укриття, облаштовані всім необхідним.

Як повідомлялося раніше, у Броварській територіальній громаді в січні 2023 року відкрили три нові «Класи безпеки». Загалом на Київщині функціонує вже 14 «Класів безпеки», ще 28 — на стадії створення.

55 STARLINK ПЕРЕДАЛИ ДО РІЗНИХ ГРОМАД КИЇВЩИНИ

55 терміналів Старлінк передали до громад Київської області.

Вони працюватимуть у Пунктах Незламності, щоб мешканці регіону, попри тривале вимкнення електрики, постійно залишалися зі звʼязком та мали безперебійний доступ до інтернету.

Так, їх відправили до: Білоцерківського району (11 терміналів), Бориспільського (11), Броварського (5), Бучанського (8), Вишгородського (4), Обухівського (8), Фастівського (8).

Їх передали у межах співпраці з Міністерством цифрової трансформації та країною-партнерою Польщею.

Як повідомлялося раніше, адреси Пунктів Незламності можна знайти на сайті Київської ОВА та на https://nezlamnist.gov.ua/

НА КИЇВЩИНІ ПРОТЯГОМ ТИЖНЯ 131 ЛЮДИНА ЗАХВОРІЛА НА COVID-19

З 16 до 22 січня, в Київській області зареєстровано 131 підтверджений випадок COVID-19. Із них 5 виявлено в дітей. Про це повідомили в Департаменті охорони здоров’я Київської ОВА.

Станом на 23 січня в лікарні регіону госпіталізовано 125 хворих. Із них 63 – з підтвердженим діагнозом коронавірус, 62 – з підозрою на COVID-19.

Протягом останнього тижня щеплення зробили 2 373 особи. Це на 11 людей менше, ніж за попередній тиждень. Найбільше щеплень зробили першою бустерною дозою – 1 253 вакцинації. Другу бустерну дозу отримали 452 особи, першу дозу вакцини – 372, другу дозу – 296.

Довідково щодо вакцинації від Covid-19.

Вакцинація від COVID-19 гарантує найбільш дієвий захист від захворювання або важкого його перебігу. Для ефективного захисту люди мають зробити два щеплення та через шість місяців після другого щеплення – ввести першу бустерну дозу.

Другий бустер дозволяють робити не раніше, ніж через чотири місяці після введення першої бустерної дози. Наразі другий бустер рекомендовано людям:

  • старшим за 60 років;

  • які мають важкі хронічні захворювання;

  • які мають різні вроджені або набуті імунодефіцитні стани.

Нагадаємо, щоб зробити щеплення, слід звернутися по скерування до сімейного лікаря. У Київській області функціонують 24 центри масової вакцинації та 182 пункти щеплень, а також працює 19 мобільних бригад.

НА КИЇВЩИНІ З ВІЗИТОМ ПОБУВАВ ПРЕЗИДЕНТ ФІНЛЯНДІЇ

Президент Фінляндської Республіки Саулі Нііністьо 24 січня відвідав місто Буча та селище Бородянка Бучанського району. Високого гостя супроводжували заступник голови Київської обласної військової адміністрації Віталій Власюк, голова Бучанської РВА Данило Мавлянов та в.о.голови Бородянської селищної ради Георгій Єрко.

У Бородянці вони оглянули руйнування багатоповерхових будинків, завданих ракетно-бомбовими і авіаційними ударами окупантів, а також побували біля пошкодженого пам’ятника Тарасу Шевченку.

Крім того, пан Саулі Нііністьо поспілкувався з військовослужбовцями 114-ої окремої бригади територіальної оборони. Бійці розповіли про спротив ТрО Київщини під час активних воєнних дій у регіоні та продемонстрували Президенту Фінляндії відео бою в селі Дмитрівка. Учасники ТрО подарували пану Саулі Нііністьо ікону, написану на частині ящика з-під набоїв.

Також делегація з Фінляндської Республіки відвідала Храм Андрія Первозванного, де під час окупації було розташовано масове захоронення людей. Там учасники ознайомилися з фотоекспозицією тих трагічних подій.

Як повідомляли раніше, у День Соборності України колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон побував у Бучі та Бородянці.

НА КИЇВЩИНІ СТВОРИЛИ НОВИЙ НАВЧАЛЬНО-ПРАКТИЧНИЙ ЦЕНТР

У Переяславі на базі закладу професійно-технічної освіти створили новий навчально-практичний центр.

Для нього закупили сучасне устаткування для проведення лабораторно-практичних занять за професіями «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва», «Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин і устаткування».

Зокрема це меблі, а також обладнання: трактори, комбайни, культиватори, електрогенератори, заточувальні станки, комплекти вимірювального інструменту та слюсарних ключів тощо.

Їх закупили коштом державного та обласного бюджетів, а також за кошти спеціального фонду.

Так, упродовж 2020-2022 років у закладі освіти створено 2 навчально-практичні центри – електротехнічного і сільськогосподарського напрямів.

Для цих центрів зроблено капітальний ремонт кабінету професійно-теоретичної підготовки, трьох лабораторій для проведення професійно-практичної підготовки та пункту технічного обслуговування.

У цьому навчальному закладі здобувають освіту понад 500 людей. Підготовка кваліфікованих робітників у закладі здійснюється за 5 професійними напрямами: сільське господарство; громадське харчування; електротехніка; легка промисловість; промисловості та автомобільного транспорту.

Довідково

У Київській області на базі закладів професійно-технічної освіти створено 20 навчально-практичних центрів за різним галузевим спрямуванням. Із них 11 – за рахунок субвенції з державного та обласного бюджетів.

Мета – вдосконалити практичну підготовку здобувачів професійно-технічної освіти відповідно до сучасних потреб економіки та підвищити кваліфікацію педагогічних працівників.

Через повномасштабне вторгнення рф на територію України було зруйновано навчально-практичні центри у Васильківському професійному ліцеї, пошкоджено та розграбовано навчально-практичні центри в Бородянському професійному аграрному ліцеї та Катюжанському вищому професійному училищі.

УЖЕ П’ЯТЬ ГРОМАД КИЇВЩИНИ МАЮТЬ ДОСТУП ДО ПРОЄКТУ ЩОДО СПІВПРАЦІ НОТАРІУСІВ ОБЛАСТІ ТА ЦНАПІВ

Уже п’ять територіальних громад Київської області отримали доступ до проєкту щодо співпраці нотаріусів регіону та Центрів надання адміністративних послуг.

Так, 24 січня керівник Департаменту економіки Київської ОВА Наталя Погребна, очільник Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кирило Миненко та регіональний координатор Центрального МУ МЮ (м.Київ) Віталій Гдичинський відвідали Бориспільську, Гірську та Золочівську територіальні громади. Під час свого візиту учасники спільно з головою відділення Нотаріальної палати України у Київській області Каріною Дерун підписали меморандум про співпрацю з очільниками громад.

Раніше подібний документ уже підписали з Обухівською та Українською громадами.

Під час зустрічей присутні також обговорили деталі реалізації електронної взаємодії та обмін інформацією, що міститься в реєстрі територіальних громад. Це дасть змогу зменшити кількість довідок, що необхідні жителям для вчинення нотаріальних послуг. Відтак, комунікація між сторонами стане більш оперативною та зручною для громадян.

Така співпраця якісно підвищить ефективність вчинення нотаріальних дій, а також забезпечить доступність мешканців Київської області до отримання безоплатних онлайн- та офлайн-консультацій нотаріусів на базі ЦНАПів регіону.

Довідково

У Київській області працює 64 центри надання адміністративних послуг, 1 територіальний підрозділ та 131 віддалене робоче місце. Станом на 01.01.2023 через ЦНАПи Київщини було надано понад 960 тисяч послуг.

З 1 ЛЮТОГО ЗАПРАЦЮЄ ОСВІТНІЙ ХАБ КИЇВЩИНИ

З 1 лютого розпочне роботу Освітній хаб Київщини – новий соціально-гуманітарний проєкт.

Його основна мета – створити для жителів області, як зовсім юних, так і дорослих, освітнє середовище. У ньому вони матимуть змогу безкоштовно:

  • розвинути м’які навички (soft skills), які суттєво впливають на успішність професійної самореалізації та побудову кар’єри;

  • реалізувати своє право на навчання упродовж життя;

  • набути актуальних компетентностей і знань, необхідних для життя в сучасному світі;

  • отримати допомогу у професійному самовизначенні;

  • розкрити й реалізувати свої креативні здібності;

  • розширити коло спілкування;

  • отримати психологічну та емоційну підтримку, що так необхідна в умовах війни, особливо тим, хто став свідком бойових дій, а також внутрішньо переміщеним особам.

Жителі регіону можуть стати учасниками Освітнього хабу та в короткий термін пройти навчання за напрямами: «Твоя підтримка поруч»; «Безпека для кожного»; «Професійний навігатор»; «Цифрова освіта»; «Мова. Спілкування»; «Підприємництво та фінансова грамотність»; «Креативний простір».

Участь у реалізації проєкту та проведенні навчальних занять братимуть фахівці Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів, закладів фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої та позашкільної освіти Київщини.

Реєстрація на навчальні курси, додаткова інформація та реєстрація за посиланням.

Довідково

Освітній хаб Київщини створено за ініціативи та підтримки Міністерства освіти і науки України, Київської обласної військової адміністрації, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», благодійного фонду «Фонд освітніх ініціатив».

У СЕЛІ ОЗЕРА ВІДНОВИВ РОБОТУ «ПУНКТ ЗДОРОВ’Я» ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ СІМЕЙНОЇ МЕДИЦИНИ

У селі Озера Гостомельської громади відновив роботу «Пункт здоров’я» загальної практики сімейної медицини, структурний підрозділ КНП Гостомельський ЦПМСД.

Наразі він працює у штатному режимі з понеділка по суботу. Для того, щоб відновити роботу закладу, у будівлі зробили капітальний ремонт.

Медична установа потребувала відновлення через пошкодження, завдані обстрілами російської армії. Зокрема коштом МКЧХ замінили й утеплили дах, укріпили опорні стіни, утеплили будівлю, замінили внутрішні комунікації. Вікна та двері встановили за кошти державного бюджету.

Обладнання до пункту закупили коштом підприємства, а також у цьому допомогли благодійні фонди та партнери.

Як повідомлялося раніше, за підтримки USAID Міністерство охорони здоров’я України запустило всеукраїнське опитування, щоб дізнатися, яку медичну допомогу люди хочуть бачити у своїх містах.

  1. Корисна інформація для розповсюдження серед населення

ЯК ДОПОМОГТИ ЛЮДИНІ З ПОРУШЕННЯМИ ЗОРУ НА ВУЛИЦІ ЧИ В УКРИТТІ

Порушення зору бувають різного рівня – людина може бачити погано або ж бути повністю незрячою. Більшість людей із порушеннями зору (близько 90%) мають залишковий зір, тобто можуть бачити контури предметів, відрізняти світло і тінь.

Хибно вважати, що людина з інвалідністю потребує допомоги лише тому, що має інвалідність. Незрячі люди можуть робити те ж, що й решта, наприклад, пересуватись містом чи користуватися транспортом. Але іноді без допомоги супроводжуючого це вимагає більше зусиль та часу.

В умовах війни, коли кожна секунда може вберегти життя, бажано, щоб у незрячої людини був супроводжуючий. Він зможе допомогти евакуюватись, дійти до безпечного місця, отримати гуманітарну допомогу, якщо буде така потреба.

Звертаючись до незрячої людини, дайте зрозуміти, що говорите саме до неї, наприклад, доторкнувшись до ліктя чи плеча.

Не хапайте зненацька людину за руки і не тягніть кудись, куди, на вашу думку, їй потрібно.

У розмові завжди говоріть напряму до людини, а не до її зрячих супроводжуючих. При зустрічі назвіть себе та людей, які поруч (якщо такі є).

Коли ви супроводжуєте незрячу людину, конкретно описуйте перешкоди на шляху («увага, сходинки» або «зараз буде бордюр»). Слово «обережно» не пояснює, яка саме небезпека попереду.

Більшість інформації про те, що відбувається навколо, незрячі люди сприймають за допомогою слуху. Однак буває важко зорієнтуватися, покладаючись лише на звуки. Тому якщо відбувається щось важливе, але не зрозуміле на слух, – опишіть це.

Це ж правило діє, якщо ви опинились з незрячою людиною у новому незнайомому для неї приміщенні. Обов’язково опишіть його, покажіть, де туалет, кухня та виходи назовні.

Бажано, щоб незряча людина перебувала у найближчому чи найзручнішому до виходу місці – це пришвидшить її евакуацію. Розкажіть людині про особливості приміщення, що можуть нести для неї небезпеку (наявність сходів, порогів тощо).

Описуючи приміщення, будьте конкретними – не кажіть «стілець там» та не показуйте жестами. Краще сказати: «Одразу зліва від дверей є маленький стіл» (описувати кімнати прийнято за годинниковою стрілкою).

Якщо ви хочете запропонувати людині сісти, не саджайте її, а покажіть, де розміщена спинка стільця.

Незрячі люди запам’ятовують, куди кладуть свої речі, щоб потім їх швидко та легко знайти. Тож дуже важливо не переставляти їх, навіть якщо ви маєте намір допомогти. Якщо ж ненароком переставили речі людини в інше місце – повідомте та покажіть, куди саме.

І найважливіше! Перед тим, як надавати допомогу незрячій людині, обов’язково запитайте, чи вона її потребує. Якщо вам відмовили – не ображайтесь, адже людина може бути цілком самостійною та незалежною. Якщо ж вашу пропозицію прийняли, запитайте, як правильно допомогти.

Наприклад, якщо ви супроводжуєте людину на вулиці, поцікавтесь, як їй буде зручніше йти поруч з вами (з якого боку, чи потрібно зігнути руку, щоб людина трималася її вище ліктя тощо).

Більше чітких інструкцій та порад спеціалістів про те, як діяти в умовах воєнного часу, щоб допомогти найуразливішим верствам населення: сім’ям із дітьми, людям старшого віку та людям з інвалідністю, у Довіднику безбар’єрності.

НОВІ ОСВІТНІ МОЖЛИВОСТІ ВІД GOOGLE CLOUD ЗА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПІДТРИМКИ МІНЦИФРИ ТА ДІЯ.ЦИФРОВА ОСВІТА

Google продовжує безкоштовну програму «Розвивайте кар’єру з Google Cloud» для українців та оголошує про набір учасників на другий потік. Навчання на програмі буде спрямоване на вивчення технологій машинного навчання (Machine Learning) та роботу з даними. Про це повідомили на сайті Міністерства цифрової трансформації України.

Мінцифри та національний проєкт Дія.Цифрова освіта є інформаційними партнерами хабу.

Велика кількість українців вже отримали знання та практичні навички роботи з хмарними технологіями за підсумками першого потоку навчання. Тепер, ще більше можливостей для працевлаштування й розвитку IT в Україні. Учасники програми матимуть можливість скласти іспит та отримати міжнародну сертифікацію Google Cloud, а також інші призи.

До кінця 2023 року Google планує навчити до 10 000 українців працювати з хмарними технологіями, щоб продовжувати цифрову трансформацію України та вивести її на новий рівень. Програма дозволить розширити можливості для працевлаштування ІТ-фахівців та спеціалістів суміжних спеціальностей.

Участь можуть взяти ІТ-фахівці та розробники, які хочуть розвивати свої навички та кар’єру у сфері хмарних технологій, студенти або навіть нетехнічні фахівці, які працюють з даними (економісти, фінансисти, бізнес-аналітики, продуктові менеджери, маркетологи тощо). Англійська мова на розмовному рівні є одною з головних вимог.

Старт навчання — 1 лютого 2023 року.

Що отримають учасники:

  • 60 днів безкоштовного доступу до всіх курсів на платформі Google Cloud Skills Boost — ідеального місця для навчання Google Cloud.

  • Практичний досвід світового рівня, здобувши бейджі навичок Google Cloud (Google Cloud skill badges). Бейджі навичок підтверджують наявність у спеціалістів знань та практичного досвіду роботи у хмарі, що допоможе у розвитку кар’єри у сфері хмарних технологій.

  • Індивідуальні напрями навчання, у тому числі з фокусом на машинне навчання та роботу з даними. Під кожен напрям є контент, який поєднує онлайн курси за запитом та практичне навчання.

  • Нагороди за три й більше отриманих бейджів навичок.

  • Безкоштовні ваучери на сертифікаційний іспит Google Cloud за 12+ бейджів навичок отриманих протягом перших двох потоків програми.

  • Зустрічі із фахівцями з хмарних технологій щодо підготовки до міжнародної сертифікації Google Cloud та карʼєрними консультантами.

Міністерство цифрової трансформації України та національний проєкт Дія.Цифрова є інформаційними партнерами програми «Розвивайте кар’єру з Google Cloud» та допомагають популяризувати її серед українців.

ЯКЩО ЛЮДИНА НЕ ВИХОДИТЬ НА ЗВ’ЯЗОК: ЩО ТРЕБА ПОВІДОМИТИ НА ГАРЯЧІ ЛІНІЇ МІНРЕІНТЕГРАЦІЇ

Якщо зв’язок із цивільною людиною втрачено, звертайтеся на гарячі лінії Національного інформаційного бюро або Уповноваженого зі зниклих безвісти та дотримуйтеся чіткого алгоритму дій.

Про це повідомили на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Фахівцям кол-центру необхідно надати такі дані:

1. Прізвище, ім’я, по батькові й дату народження – власні та зниклого.

2. Контакти зниклої особи й останнє місце її фактичного перебування.

3. Особливі прикмети людини.

4. Дату, коли вона востаннє виходила на зв’язок, і в який спосіб це робила.

5. Інформацію про контактних осіб, які востаннє спілкувалися чи бачилися зі зниклим.

Як повідомляли раніше, у Мінреінтеграції нагадали про роботу регіональних офісів Уповноваженого зі зниклих безвісти.

МОЗ: ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ПРОПУСТИВ БУСТЕРНЕ ЩЕПЛЕННЯ

Якщо ви пропустили бустерне щеплення проти COVID-19, просто запишіться в найближчий пункт чи центр вакцинації та отримайте пропущене щеплення. Це подовжить ваш захист від важкого перебігу коронавірусної хвороби. Про це наголошує Міністерство охорони здоров’я України.

Зверніть увагу:

Усі дорослі мають отримати первинний курс щеплень проти COVID-19 однією дозою вакцини Janssen або двома дозами будь-якої іншої антиковідної вакцини, дозволеної в Україні.

Через 5 місяців після первинного слід зробити перше бустерне щеплення.

Через 4 місяці після першого бустерного щеплення літнім людям та людям з хронічними хворобами рекомендовано зробити друге бустерне щеплення. Інші дорослі також можуть отримати другий бустер.

Якщо ви пропустили термін введення бустерної дози, зробіть її якнайшвидше.

Для бустерного щеплення можна використовувати будь-яку наявну вакцину не залежно від того, якою вакциною ви отримали попередні щеплення.

Для щеплення не обов’язково мати декларацію з лікарем. Знайти найближчий пункт чи центр вакцинації можна за посиланням.

УРЯД ВДОСКОНАЛИВ ПРОГРАМУ ВИПЛАТИ КОМПЕНСАЦІЇ РОБОТОДАВЦЯМ ЗА ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ВПО

Удосконалено програму виплати компенсації роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. Відповідне рішення було прийняте на засіданні Кабінету Міністрів України 24 січня 2023 року. Про це повідомили в Міністерстві економіки України.

Зокрема, згідно з внесеними змінами, роботодавець отримує:

1) компенсацію витрат на оплату праці (але не вище двох розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом) за працевлаштування зареєстрованих безробітних з числа ВПО на умовах строкових трудових договорів тривалістю не більше шести календарних місяців, за умови збереження гарантій зайнятості такої особи протягом періоду, що перевищує тривалість виплати у два рази;

2) компенсацію витрат роботодавця на перепідготовку та підвищення кваліфікації осіб з числа безробітних ВПО, яких працевлаштовано строком не менше ніж на 12 календарних місяців. Розмір компенсації визначається Кабінетом Міністрів України в межах вартості навчання з перепідготовки та підвищення кваліфікації.

Також встановлюється, що у разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація, до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості в разі звільнення працівника за власним бажанням, за угодою сторін, або за ініціативи роботодавця, сума виплачених коштів повертається у повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття або Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю залежно від джерела фінансування компенсації.

Єдине виключення з цього – коли на його робоче місце роботодавцем працевлаштовано іншого зареєстрованого безробітного за направленням територіального центру зайнятості до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості.

У разі якщо на місце звільненого працівника працевлаштовано зареєстрованого безробітного з числа внутрішньо переміщених осіб, виплата компенсації продовжується до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості.

СІМ’Ї З ДІТЬМИ ЗМОЖУТЬ ПОДАВАТИ ЗАЯВИ ПРО ОТРИМАННЯ ДОПОМОГИ НА ПОРТАЛІ ДІЯ. ДОЛУЧАЙТЕСЯ ДО БЕТА-ТЕСТУ ПОСЛУГ

Незабаром на порталі Дія сім’ї з дітьми зможуть подавати заяву про отримання допомоги від держави. Про це повідомили на сайті Міністерства цифрової трансформації України.

Послуги будуть доступні для осіб, які усиновили дитину; людям, які доглядають за хворою дитиною; особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; одиноких матерів або батьків, які не перебувають у шлюбі. Якщо ви належите до однієї з категорій, долучайтеся до бета-тесту за посиланням.

Продовжуємо цифровізувати соціальну сферу, щоб українці могли зручно і швидко отримувати держпослуги. Команда Мінцифри працює над тим, щоб окремі категорії батьків з дітьми могли подавати заяву про отримання допомоги від держави на порталі Дія.

Це значно спрощує життя та економить час українців. Завдяки цьому батьки зможуть не ходити до установ соціального захисту населення, а подати заяву онлайн в кілька кліків.

Долучитися до бета-тестування зможуть такі категорії українців:

  • батьки, які усиновили дитину;

  • особи, які доглядають за хворою дитиною;

  • особи з інвалідністю з дитинства та батьки дітей з інвалідністю;

  • одинокі матері чи батьки, які не перебувають у шлюбі.

Окрім цього, для тестування послуг необхідний кваліфікований електронний підпис або Дія.Підпис.

Реєструйтеся на бета-тест за посиланням.

Послуги створено Міністерством цифрової трансформації України та Міністерством соціальної політики України у співпраці з проєктом «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні» (Проєкт підтримки Дія), що впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні за фінансової підтримки Швеції.

  1. Новини Верховної ради України та Кабінету Міністрів України

Кадровий блок Кабінетом Міністрів України: Призначено Соболева Олексія Дмитровича заступником Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації. Звільнено: - Шаповалова Вячеслава Володимировича з посади заступника Міністра оборони України; - Музиченка Віталія Володимировича з посади заступника Міністра соціальної політики України; - Лукерю Івана Михайловича з посади заступника Міністра розвитку громад та територій України; - Негоду В’ячеслава Андроновича з посади заступника Міністра розвитку громад та територій України; - Іванкевича Анатолія Валерійовича з посади заступника Голови Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України; - Вишньова Віктора Михайловича з посади заступника Голови Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації. Погоджено звільнення: - Резніченка Валентина Михайловича з посади голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації; - Старуха Олександра Васильовича з посади голови Запорізької обласної державної адміністрації; - Кулеби Олексія Володимировича з посади голови Київської обласної державної адміністрації; - Живицького Дмитра Олексійовича з посади голови Сумської обласної державної адміністрації; - Янушевича Ярослава Володимировича з посади голови Херсонської обласної державної адміністрації.

Внесено зміни до постанови КМУ від 29.03.2002 N 426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального звʼязку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу підрозділів Державної фіскальної служби, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» стосовно забезпечення необхідним харчуванням поліцейських та працівників поліції, які здійснюють експлуатацію літальних апаратів і забезпечують їх обслуговування. Доповнено Положення про Національну поліцію новим пунктом, яким передбачено, що Національна поліція відповідно до покладених на неї завдань застосовує державну авіацію, безпілотні повітряні судна та спеціальні технічні засоби протидії їх застосуванню, здійснює їх льотну та технічну експлуатацію.

Внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2022 N 643 «Деякі питання управління обʼєктами державної власності на період воєнного стану». Передбачено застосовування до всіх банків державного сектору положення про необхідність проведення конкурсного відбору претендентів на посади незалежних членів наглядових рад шляхом заміни у пункті 2 постанови слів «державних банків» словами «банків, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій належать державі».

Передбачено, що в умовах воєнного стану до законодавчого врегулювання закордонні дипломатичні установи України, як органи державної реєстрації актів цивільного стану, отримують можливість з використанням Державного реєстру актів цивільного стану громадян проводити державну реєстрацію актів цивільного стану, вносити зміни до актових записів цивільного стану, поновлювати та анульовувати їх, незалежно від місця зберігання паперового носія актового запису цивільного стану, повторно видавати свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану та витяги з Реєстру. Громадяни України, які знаходяться за кордоном, матимуть можливість отримувати послуги у сфері державної реєстрації актів цивільного стану незалежно від місця проживання або перебування.

Викладено в новій редакції Порядок проведення робіт, повʼязаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку субʼєктів господарювання, які отримали такі дозволи. Передбачено, що Порядок буде встановлювати єдиний механізм видачі, анулювання, переоформлення, зупинення та поновлення дії дозволів на викиди в електронній та паперовій формі. Подання субʼєктом господарювання заяви про отримання, переоформлення, анулювання, поновлення дії дозволу на викиди, а також видача, відмова у видачі, переоформлення, анулювання, зупинення та поновлення дії такого дозволу можливо бути здійснювати в електронній формі за допомогою Єдиної екологічної платформи «ЕкоСистема». Окреслено процедуру подання, розгляду та врахування пропозицій громадськості у процесі видачі дозволу на викиди, а також механізм проведення публічного обговорення

Внесено зміни до Порядку здійснення заходів сприяння зайнятості, повернення коштів, спрямованих на фінансування таких заходів, у разі порушення гарантій зайнятості для внутрішньо переміщених осіб. Передбачено, що компенсація витрат роботодавця на оплату праці виплачується в розмірі фактичних витрат на оплату праці осіб, прийнятих за направленням центрів зайнятості, але не вище 2 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом, або обчисленої з неї відповідної суми в разі, коли особа працювала неповний місяць. Якщо компенсація надається за неповний місяць і фактичні витрати на оплату праці перевищують 2 розміри мінімальної заробітної плати, установленої законом, розмір компенсації за цей період обчислюється шляхом ділення двох розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом, на кількість робочих днів місяця (або кількість годин у разі погодинного обліку робочого часу), встановлених законодавством, та множення на кількість робочих днів (або кількість годин), за які надається компенсація. Уточнено норми щодо виплати компенсації витрат роботодавця на оплату праці або на перепідготовку і підвищення кваліфікації ВПО та повернення цих коштів у разі звільнення працівника, за якого виплачується/ виплачувалася така компенсація.

Внесено зміни до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на закупівлю опорними закладами охорони здоров’я послуг щодо проектування та встановлення кисневих станцій. Передбачено, що залишки зазначеної субвенції, наданої у 2021 році за рахунок загального фонду державного бюджету, зберігаються на рахунках відповідних місцевих бюджетів для здійснення відповідних витрат у 2023 році з урахуванням їх цільового призначення.

Поділитися:

Актуальні новини
21.11.2024 15:20
Великодимерська громада увійшла до пілотного проєкту програми «Демократичне відновлення України»!
Наша громада одна з трьох у Київській області пройшла конкурсний відбір до проєкту, який реалізується Асоціацією міст України спільно з Вестмінстерською фундацією за демократію (WFD). В результаті…
20.11.2024 14:58
000 днів від початку повномасштабного вторгнення –патріотичний захід присвячений незламності українського народу відбувся у Гоголеві.
У місцевому будинку культури зібрались військовослужбовці, місцеві жителі, управлінці громади та родичі загиблих Героїв, аби віддати шану незламності духу захисників України. Для присутніх свою…
20.11.2024 14:40
Військові 3-ї окремої штурмової бригади висловили подяку Великодимерській громаді
«Завдяки цій допомозі бійці нашої бригади зможуть знищити ще більше ворогів». Військові 3-ї окремої штурмової бригади висловили подяку Великодимерській громаді. За гроші,виділені шляхом субвенції…
20.11.2024 09:39
«Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». У Великодимерській громаді відбувся інформаційно-просвітницький захід.
«Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». У Великодимерській громаді відбувся інформаційно-просвітницький захід. Спікеркою була регіональна координаторка Проєкту «Родина для кожної…