Руднянський старостинський округ

Руднянський старостинський округ

Утворений у 2017 році у зв’язку із добровільним входженням до складу Великодимерської об’єднаної територіальної громади. До цього – Руднянська сільська рада Броварського району.

Рудня – центр і єдиний населений пункт старостату.

Село у Броварському районі. Перша письмова згадка про нього датується 1590 роком. Як слобода Руда - називається у польських люстраціях 1622-1628 років. Тоді частину населення складали козаки, ще одну – посполиті.

З 1613 року Рудня відома як власність князів Аксаків та Яловицького. З 1650 року селом володіють київські воєводи Ян і Петро Виговські.

У 17 ст. село входило до складу Гоголівської сотні Київського полку.

За переписом 1897 року тут мешкало 1518 осіб, з яких 1491 – православної віри.

Нині, у 2020 році у Рудні проживають 2170 осіб. Загальна площа землі в адмінмежах старостинського округу складає 2980, 7 га.

Цікава порівняно недавня історія Рудні. У 70-х 80-х роках минулого століття Руднянська сільська рада була однією із заможних на Броварщині. Базове підприємство ДППЗ «Рудня» (Державний племінний птахівничий завод) активно підтримувало інфраструктуру села. Була побудована школа на 400 місць з плавальним басейном, один з найкращих в районі Будинків культури зі спортивним залом (28 на 14 м), 12 багатоквартирних будинків. Мешканці села на 70% були забезпечені робочими місцями. Але згодом, у 90-х, все почало фактично занепадати. Базове підприємство поглинули «Гаврилівські курчата», інфраструктура почала руйнуватися, і Руднянська сільська рада стала однією із дотаційних рад району.

Фактичне відновлення Рудні розпочалося із рішення громади, депутатського корпусу увійти до складу Великодимерської об’єднаної територіальної громади. Позитивні зміни видно неозброєним оком. Особлива увага приділяється навчальним закладам: капітально відремонтовано систему опалення дитячого садка, сучасними стали санвузли школи, капітально відремонтовано вхідну групу навчального закладу, встановлено два нові ігрові майданчики на території дитсадка. Не залишається без уваги і медицина. В місцевій медамбулаторії встановлено автономне опалення, перекрито дах, капітально відремонтовано фасад, два кабінети закладу із встановленням внутрішнього санвузла. Вхідну територію. Актуальним залишається питання інфраструктури багатоквартирних будинків. Вже проведено капремонт КНС, розробляється проект заміни водопровідних труб, які служать ще із 70-х років. Розроблено проект капремонту прибудинкових територій та вул. Віталія Шевченка.

Капітально відремонтовано спортзал, розташований у Будинку культури. У селі є також досить гарного рівня футбольний стадіон, де відбуваються матчі чемпіонату району з футболу.

Окремо – про навчальний заклад. Потяг до навчання зафіксований 1874 роком, коли група селян вирішила навчити грамоти власних дітей. Спочатку під школу орендували хату селянина Мусія Касяна. Школа проіснувала до 1877 року. Наступну, церковно-приходську школу відкрили у 1891 році. Вона навчала малих руднянців протягом 20 років.

У 1910 році закінчили будівництво земської школи. Після революції ситуація змінилася. До 1932 року школа була чотирирічної, потім семирічною. Спалену під час війни школу почали будувати у 1944 році.

У 1975 році збудували нове шкільне приміщення, навчальний заклад мав статус восьмирічки, з 1984 року – середнього загальноосвітнього закладу.

Нині у Руднянській школі навчаються 270 учнів, де викладають 22 вчителі. Очолює школу Ольга Компанець.

У Рудні є медамбулаторія, де працює один сімейний лікар. Село має православну церкву.

Поважними особами Рудні вважають уродженця села, маляра та графіка Івана Батечка (1926-1981), члена Національної Спілки художників Миколу Компанця (1938- 2018).

23 вихідці із села загинули на полях Другої світової війни. У центрі Рудні у пам’ять всіх жертв тієї війни споруджено обеліск.

24 вересня 2020 року на сільському кладовищі відбулося захоронення останків уродженця та жителя Рудні Дмитра Польки (1907-1941), який вважався безвісти зниклим. 13 вересня 2020 року у полі поблизу Коростеня Житомирської області останки солдата знайшли члени Житомирської історико-патріотичної організації «Пошук». Орієнтовна дата загибелі Дмитра Польки – 5-6 серпня 1941 року.

19 вихідців з Рудні брали участь в АТО, у російсько-українській війні на Сході України. З них – дві дівчини, дві сестри-близнючки. У якості медсестер у бойових діях брали участь Віта та Наталя Лусти.

Руднянець Віталій Шевченко загинув під час цієї війни у червні 2015 року. На його честь названа в Рудні вулиця.

Староста Руднянського старостинського округу – Алла Кадирова

Старостат розташований у приміщенні Будинку культури, у якому працюють, крім старости, головний спеціаліст Макаренко Надія Іванівна та інспектор обліку та бронювання військовозобов’язаних Леоненко Надія Петрівна.

Адреса: с. Рудня, вул. Шкільна, 22, індекс – 07430, тел. 22-2-19

Поділитися: